sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Dolar jest najdroższy w historii, a euro kosztuje najwięcej od 2004 roku

spot_img

Widmo światowej recesji, wywołane rosnącymi stopami procentowymi i drogimi nośnikami energii, powoduje ucieczkę największych inwestorów finansowych z rynków akcji i surowców. W związku z podnoszonymi przez FED stopami procentowymi coraz bardziej atrakcyjny staje się rynek amerykańskich obligacji. To tam płynie teraz międzynarodowy kapitał, który z konieczności musi kupować dolara amerykańskiego. Rosnący popyt na dolara wywindował jego kurs w stosunku do euro do poziomu 1,019 usd za euro. Oznacza to, że euro jest teraz najtańsze do USD od 20 lat.

Notowania EUR/USD:

Przy każdym umocnieniu dolara tradycyjnie traci na wartości polski złoty. Złotemu nie pomagają również opóźnienia (być może wstrzymanie) w wypłacie środków unijnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Wydaje się, że dla obrony złotego Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała reagować większą skalą podwyżek stóp procentowych. Pamiętać należy, że słaby złoty podnosi inflację w kraju (droższe surowce), a mocny ją obniża.

W środę (06-07-2022) Kurs USD/PLN przekroczył na chwilę poziom 4,70 złotego i jest najwyższy w historii. Euro kosztowało ok. 4,78 złotego i jest najdroższe od 2004 roku.

Notowania USD/PLN i EUR/PLN:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x