poniedziałek, 26 lutego, 2024

DNA – nowy wymiar biostymulacji od Timac Agro

spot_img

Podczas wielkiej gali DNA Performance, która odbyła się 11 stycznia w Serocku firma Timac Agro Polska zaprezentowała nową gamę produktów, która pomoże rolnikom uzyskiwać wysokie plony, nawet w nietypowych warunkach pogodowych. Timac Agro Polska, to lider produktów biostymulujących na rynku, opartych na wyciągach z alg morskich. Jak wspominał podczas spotkania Krzysztof Oksentowicz, Dyrektor Handlowy w firmie Timac Agro Polska produkty gamy DNA rozpoczynają nową erę w biostymulacji. Nowa gama produktów od Timac Agro ma przygotować rośliny na warunki stresowe, zapewnić odpowiednie odżywienie roślin, a także pomóc lepiej wykorzystać potencjał genetyczny odmian uprawnych. Jak podkreślał Krzysztof Oksentowicz, pierwsza litera nowej gamy produktów, czyli D pochodzi od angielskiego destress, czyli odstresowanie. Nowe produkty od Timac Agro, mają na celu przygotowanie roślin, na warunki stresowe jak np. niskie i wysokie temperatury, stres suszy czy czynniki biotyczne czyli choroby i szkodniki. N czyli nutrition, oznacza lepsze odżywienie roślin, poprzez zwiększenie pobierania składników pokarmowych, a także ich dystrybucję w całej roślinie. Warto pamiętać przy tym, że lepsze odżywienie roślin to nie tylko większy plon, ale również lepsze przystosowanie roślin do warunków stresowych.  Wreszcie A – jak aglomeration, to zwiększenie ilości i poprawa jakości plonu, poprzez lepsze wykorzystanie potencjału genetycznego odmian roślin.

Jakie korzyści ze stosowania nowej gamy produktów biostymulujących DNA Performance zapytaliśmy Dariusza Mieszałę, Product Managera firmy Timac Agro Polska.

Nowe preparaty biostymulujące

W gamie DNA znajdują się takie produkty, jak Astelis, Genaktis, Irys, Kaoris i Seactiv. Astelis to produkt to połączenie bioaktywnych peptydów i kompleksu AIS, który wpływa na rozwój korzeni i liści, a także wykazuje działanie antystresowe. Astelis przeznaczony jest do stosowania w uprawie zbóż i kukurydzy, gdzie stymuluje rozwój pędów. Wspomaga również pobieranie składników pokarmowych, zwłaszcza azotu, co jest niezwykle ważne w dobie wysokich cen nawozów azotowych.  Kolejną nowością jest Genaktis, który pozwala na lepsze wykorzystanie potencjału genetycznego roślin. Reguluje ekspresję ponad 2000 genów, w tym co najważniejsze tych odpowiedzialnych za przebieg fotosyntezy, która bezpośrednio wypływa na wielkość i jakość plonu. Aktywuje również geny regulujące pobieranie i dystrybucję azotu w roślinie. Przez co roślina jest lepiej odżywiona, buduje większą biomasę oraz lepiej znosi warunki stresowe. Genaktis aktywuje również geny związane z pobieraniem krzemu i właściwym jego rozmieszczeniem w tkankach roślinnych przez co roślina jest bardziej odporna na stresy biotyczne i wyleganie. W takich roślinach fotosynteza przebiega z większą efektywnością. W gamie produktów DNA od Timac Agro znajdziemy również Irys, który posiada innowacyjną cząsteczkę, która zapobiega wymywaniu i utracie kompleksu biostymulującego w niej zawartego po aplikacji preparatu. Dzięki takiemu rozwiązaniu składniki zawarte w preparacie są dostępne dla roślin w momencie największego zapotrzebowania. Irys stymuluje rozwój systemu korzeniowego, poprawia transport składników pokarmowych w roślinie, a także dostarcza więcej energii potrzebnej roślinie do przeprowadzania procesów metabolicznych. Dzięki czemu roślina jest lepiej odżywiona i przygotowana do warunków stresowych. Kaoris to produkt szczególnie polecany do uprawy roślin sadowniczych. Poprzez stymulację ekspresji genów odpowiedzialnych za różne funkcje komórkowe, poprawia właściwości organoleptyczne zebranych produktów i ich zdatność do przechowywania. Poprawia efektywność fotosyntezy i wchłanianie składników pokarmowych i zwiększa odporność roślin na stresy abiotyczne. Seactiv to kolejne produkty wspierające rośliny w warunkach stresowych. Dzięki kompleksowi biostymulującemu rośliny są lepiej odżywione i lepiej sobie radzą ze stresem przez cały okres wzrostu. Produkt ten poprawia pobieranie nawozów NPK oraz mikroelementów, co jest ważnie nie tylko z punktu widzenia odżywiania roślin, ale również ekonomiki produkcji. Nowa gama produktów dostępna w sprzedaży jest już w tym roku.

Czym jest nowa gama DNA Performance? Mówił o tym dr inż. Marcin Wieremczuk, Product Manager Timac Agro Polska

Nagrodzeni dystrybutorzy

Podczas Gali DNA Performance wyróżnieni zostali dystrybutorzy współpracujący z Timac Agro Polska, którzy odnieśli najwyższe wyniki wśród nich znalazły się takie firmy, jak Adler Agro, Agricola Lublin, Agrochest, Agrosimex, Napena, Osadkowski czy Wialan,

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x