poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Dlaczego ceny bydła spadają?

spot_img

W ostatnich miesiącach unijny rynek bydła zanotował spadek cen skupu, co wywołało zaniepokojenie wśród producentów i analityków. Przyczyny tego zjawiska są złożone i obejmują zarówno kwestie popytu, jak i kosztów produkcji. Analitycy z Credit Agricole wskazali na kilka kluczowych czynników, które wpływają na obniżenie cen. Jakie są ich prognozy względem nadchodzących miesięcy?

Osłabiony popyt i spadek cen pasz

Jak możemy przeczytać w najnowszej analizie ekspertów z Credit Agricole, głównym źródłem obniżenia cen skupu bydła jest osłabienie popytu na wołowinę. Analitycy zwracają uwagę na trudności, jakie napotykają gospodarstwa domowe, które zmniejszają siłę nabywczą. W warunkach gospodarczych, gdzie konsumenci starają się ograniczyć wydatki, popyt na mięso wołowe maleje. To zjawisko oddziałuje bezpośrednio na ceny skupu, tworząc presję na obniżenie wartości bydła.

Dodatkowo, malejąca presja kosztowa związana jest ze spadkiem cen pasz. Ceny pasz dla bydła obniżyły się o 14,3% rok do roku, co przyczyniło się do poprawy opłacalności produkcji. Ten czynnik, choć korzystny dla producentów, jednocześnie wpływa na obniżenie cen skupu, tworząc wyzwanie dla całego sektora hodowli bydła.

Odbudowa pogłowia bydła w UE

Analitycy utrzymują swoją prognozę dotyczącą stopniowej odbudowy pogłowia bydła w Unii Europejskiej. Wysoka opłacalność produkcji bydła w porównaniu z historycznymi danymi stymuluje producentów do zwiększania hodowli. To zjawisko powinno stopniowo wpływać na równowagę rynkową, choć tempo odbudowy pozostaje kluczowym czynnikiem ryzyka.

W kontekście Polski, warto zwrócić uwagę na zmiany w eksporcie wołowiny. W okresie I-IX 2023 r. wartość polskiego eksportu wołowiny wzrosła o 10,1% rok do roku, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. Jednak, mimo wzrostu wolumenu sprzedaży, niższe ceny uzyskiwane przez eksporterów wpływają na finalną wartość eksportu.

Jakie będą ceny bydła?

Ceny skupu bydła w Polsce w październiku wyniosły 10,14 zł/kg, co stanowiło spadek o 6,7% rok do roku. Jednocześnie cena pasz dla bydła obniżyła się o 14,3% do 1,91 zł/kg. W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wzrosła z 4,88 przed rokiem do 5,31. Analitycy Credit Agricole szacują, że cena skupu bydła w Polsce na koniec 2023 r. wyniesie około 9,85 zł/kg, a na koniec 2024 r. spadnie do 9,10 zł/kg.

Powyższe prognozy rysują obraz wyzwań i szans, jakie stoją przed producentami bydła w Unii Europejskiej, a zwłaszcza w Polsce. Tempo odbudowy pogłowia oraz stabilność cen skupu pozostaną przedmiotem uważnej obserwacji, podczas gdy producenci dostosowują się do zmieniających się warunków rynkowych.

źródło: Credit Agricole „AGROMAPA”

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x