wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Dla rolników i dużych rodzin limit zużycia energii wyniesie jednak 3000 kWh

spot_img

W poniedziałek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy blokujący w 2023 r. ceny prądu na poziomie z 2022 roku. Zdecydowano, że dla dużych rodzin i rolników limit zużycia energii elektrycznej zostanie podniesiony do 3000 kWh rocznie.

Zamrożenie cen energii dla wszystkich

„Z przyjętego przez rząd projektu wynika, że limit 2 tys. kWh jest zbliżony do średniego zużycia energii w gospodarstwie domowym w 2020 r. Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.” – czytamy w komunikacie.

W praktyce oznacza to, że zamrożenie cen obowiązuje wszystkich. Jedynie nadwyżka ponad limity będzie rozliczana według taryf z 2023 r. Jak podano, z zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 r.  ma skorzystać prawie 17 mln gospodarstw domowych (odbiorcy tzw. grupy taryfowej G).

Dopłaty dla nieruchomości z pompą ciepła

W problematycznej sytuacji znalazły się osoby, które posiadają pompę ciepła. W typowym gospodarstwie domowym pompa ciepła może średnio zużyć w ciągu roku około 2000–3000 kWh energii na każde 100 m2 ( w przypadku ogrzewania centralnego). Dla tych, którzy do ogrzewania używają energii elektrycznej – w tym wykorzystują pompy ciepła – wprowadzony zostanie jednorazowy dodatek elektryczny. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków – podano. Jednak kwoty tego rzędu to istotnie za mało. 

Upust dla oszczędzających energię

Rząd chce zachęcić Polaków do oszczędzania energii. Zgodnie z projektem, gospodarstwa domowe otrzymają specjalny upust, jeśli ograniczą zużycie energii elektrycznej. Rozwiązanie będzie funkcjonować od 1 października 2022 r. Wskazano, że wartość upustu będzie wynosiła 10 proc. całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej. A co z osobami, które już do tej pory oszczędzały energię? W takiej sytuacji będą miały duży problem, żeby jeszcze rozsądniej nią gospodarować.

W komunikacie wskazano także, że końca 2027 r. przedłużona zostanie ochrona taryfowa na sprzedaż gazu dla odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola. 

źródło:Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x