Co znajdziesz w artykule?
Dziś (12 października br.) w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Premiera Rządu Mateusza Morawieckiego i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy. Premier i Minister odnieśli się do zapisów nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt.
Vacatio legis do stycznia 2022 roku
– Jesteśmy po szerokich konsultacjach ze środowiskami rolniczymi, do których udało nam się dotrzeć – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Humanitaryzm to oczywiście podstawa. Mamy jednak świadomość, że rolnictwo funkcjonuje w określonych warunkach a dbałość o polską wieś, o polskich rolników to również priorytet. Dlatego do proponowanych przez rząd poprawek wprowadzamy zapisy dotyczące vacatio legis do stycznia 2022 roku w kwestii zakazu uboju rytualnego na potrzeby zagranicy i zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Od stycznia 2022 roku rozpoczniemy też negocjacje w sprawie odszkodowań dla tych rolników i przedsiębiorców, którzy nie poradzą sobie ze zmianami.
Powstanie inspekcja ds. zwierząt
– Kolejna zmiana to powstanie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt, która jako jedyna będzie miała prawo do weryfikowania sposobów hodowli zwierząt – wyjaśnił Minister Grzegorz Puda. – Będzie działać nie tylko na wsiach ale i w miastach. Wszystkie organizacje czy ludzie będą mogli sygnalizować Państwowej Inspekcji Ochrony zwierząt niepokojące przypadki ale tylko ta inspekcja będzie miała prawo do kontroli i do nakładania sankcji. Następna zmiana to dopuszczenie uboju rytualnego dla drobiu.
Czy rząd zadowoli protestujących?
Dodajmy, że Rząd z tego rodzaju propozycjami wystąpił w przededniu zapowiadanego na 13 października br. wielkiego rolniczego protestu przeciwko nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt, którego głównym powodem były zakazy złagodzone podczas konferencji. Należy jednak zadać pytanie, czy proponowane zmiany faktycznie uspokoją protestujących rolników? Czy skala poprawek jest zadowalająca?
Źródło: Kancelaria Premiera