czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Czy poszkodowani hodowcy drobiu przez HPAI otrzymają wsparcie? MRIRW odpowiada

spot_img

HPAI niesie za sobą ogromne straty finansowe. W związku z kryzysem spowodowanym wystąpieniem na terenie Polski grypy ptaków, hodowcy drobiu z pomocą Wielkopolskiej Izby Rolniczej zainterweniowali u Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Hodowcy drobiu proszą o pomoc

Wielkopolska Izba Rolnicza, na wniosek grupy producentów drobiu z okolic Stęszewa, wystąpiła do MRiRW z prośbą o informację na temat środków wsparcia dla poszkodowanych producentów. Hodowcy drobiu ze stref zapowietrzonych oraz zagrożenia, wskazują na istotny problem generowany przez szereg ograniczeń obowiązujących w ww. strefach. Zakazy takie jak: zakaz przemieszczenia drobiu, transportu mięsa, produktów pochodzących od drobiu, czy obsadzenia budynków powodują ogromne straty finansowe.

MRIRW skierowało wniosek do KE

W odpowiedzi na pismo, Ministerstwo Rolnictwa wskazało, że wniosek o nadzwyczajne środki wsparcia dla sektora drobiarskiego skierowany do Komisji Europejskiej, jest aktualnie rozpatrywany. Mając świadomość potrzeby udzielenia pomocy gospodarstwom, które znalazły się w strefach zapowietrzonych i zagrożonych, planowane jest uzupełnienie wniosku skierowanego do KE w zakresie strat poniesionych po dniu 25 września 2021 r. (data odzyskania przez Polskę statusu kraju wolnego od grypy ptaków).  Ministerstwo podkreśliło jednak, że ewentualne podjęcie działań w celu uzupełnienia wniosku będzie możliwe dopiero po wyeliminowaniu choroby.                            

Wojna w Ukrainie pogarsza sytuacje na rynku drobiu

Wielkopolska Izba Rolnicza podkreśliła, że zapewnienie odpowiedniego wsparcia jest niezwykle ważne, aby utrzymać hodowlę drobiu na dotychczasowym poziomie, szczególnie teraz, gdy z powodu wojny w Ukrainie wstrzymano eksport tamtejszych zbóż. Dodatkowo od dłuższego czasu hodowcy mają do czynienia z wyższymi cenami energii i paliw, co może znacząco obniżyć opłacalność produkcji zwierzęcej. Niestety obecnie przysługuje odszkodowanie jedynie z tytułu likwidacji ogniska. Potrzeba pozytywnego i szybkiego rozpatrzenia wniosku przez KE, aby wsparcie mogło jak najszybciej wspomóc poszkodowanych hodowców.

Źródło: WIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x