niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Nieco gorszy obraz globalnego rynku zbóż

spot_img

Według kwietniowych prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), sezon 2021/22 przyniesie poprawę światowego bilansu kukurydzy. Jednocześnie nastąpi dalsze uszczuplenie światowych zapasów pszenicy w większym stopniu niż oczekiwano w marcu.

W stosunku do marcowego raportu wzrosła o blisko 2 mln ton światowa produkcja wszystkich zbóż w tym sezonie, do rekordowych 2793,4 mln ton i o blisko 0,5 mln ton zapasy początkowe. Jednak w większym zakresie podniesiona została konsumpcja zbóż (strona popytowa bilansu).

W konsekwencji zapasy wszystkich zbóż na koniec tego sezonu prognozowane są teraz na 797,5 mln ton (-0,6 mln ton od marca), w porównaniu do 798,1 mln ton – sezon wcześniej i aż 815,2 mln ton w sezonie 2019/20.

Najnowszy raport uwzględnia cięcia eksportu zbóż z objętej wojną Ukrainy, ale pokazuje też niższy eksport pszenicy z UE i Stanów Zjednoczonych.

Kukurydza

USA – Nie dokonano żadnych zmian w krajowym bilansie kukurydzy. Eksport pozostał na poziomie 63,5 mln ton, a na etanol zużyte zostanie 35% produkcji kukurydzy. Zapasy na koniec sezonu powinny wynieść 36,6 mln ton i będą o 16,6% wyższe niż rok wcześniej.

W skali globalnej prognoza zbiorów kukurydzy wzrosła o 4,3 mln ton do 1210.5 mln ton (rekord oraz +7,5% r/r). Tym razem nastąpiła korekta w górę produkcji w Brazylii z 114 do 116 mln ton, a zbiory kukurydzy w Argentynie pozostawiono na poziomie 53 mln ton. O blisko 1 mln ton do 70,5 mln ton podniesiona została też unijna produkcja kukurydzy.

Światowe spożycie kukurydzy szacowane jest na rekordowe 1197,2 mln ton (wzrost o 0,5 mln ton od marca).

Oczekiwane światowe zapasy na koniec sezonu podniesione zostały aż o 4,5 mln ton do 305,5 mln ton i będą o blisko 5% wyższe niż w sezonie 2020/21.

Ukraiński eksport kukurydzy obniżono o 4,5 mln ton do 23,0 mln ton. Zużycie kukurydzy w Chinach i import spadły o 3 mln ton (od marca) do odpowiednio 291 i 23 mln ton.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Krajowy skup zbóż. Pszenica za nie więcej niż 1700 zł/t

Pszenica

USA – W bilansie USA kolejny raz obniżony został eksport pszenicy (-0,4 do 21,4 mln ton) i w podobnym zakresie krajowa konsumpcja. Skutkowało to korektą w górę o 0,7 mln ton (do 18,5 mln ton) amerykańskich zapasów na koniec tego sezonu. Nadal jednak zaktualizowane zapasy będą aż o  20,0% niższe w porównaniu z poprzednim sezonem.

Światowy bilans pszenicy pogorszył się w ostatniej prognozie USDA. Korekta w górę globalnej produkcji pszenicy wyniosła symboliczne 0,3 mln ton do rekordowych 778,8 mln ton. Wyższe zbiory w Argentynie i u mniejszych producentów z nawiązką zrekompensowały lekkie cięcie w UE (-0,6 do 137,4 mln ton). Strona podażowa zwiększona została dodatkowo o 0,4 mln ton zapasów początkowych. Szacunki globalnej konsumpcji pszenicy wzrosły od marca aż o prawie 4 mln ton do 791,1 mln ton(rekord) i mocno przewyższają poziom produkcji.

Wspomniane zmiany przełożyły się na korektę w dół o 3,1 mln ton, do 278,4 mln ton oczekiwanych na koniec tego sezonu zapasów pszenicy. Jeśli prognoza się sprawdzi, to będą one o 4,2% (-12,3 mln ton) niższe niż na zakończenie minionego sezonu.

Kwietniowy spadek zapasów pszenicy dotyczył największych importerów tego zboża.

Andrzej Bąk
Źródło: USDA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x