wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Czy ochronne cła na rosyjski azotan amonu mają sens?

spot_img

Czy ochronne cła na rosyjski azotan amonu mają sens?

Unia Europejska dla ochrony wewnętrznego rynku rolno – spożywczego wypracowała własne mechanizmy obronne. Jednym z nich jest wprowadzanie antydumpingowych ceł, które mają zapobiec „zarzucaniu” unijnego rynku towarami lub produktami sprzedawanymi po niższych cenach niż oferują to producenci miejscowi. Niestety zajmująca się tym Komisja Europejska nakłada czasem tego rodzaju cła jedynie na podstawie oceny ryzyka dumpingu, a nie w oparciu o analizę faktycznej sytuacji. Zdaniem rolników zrzeszonych w międzynarodowej organizacji COPA-COGECA jest tak w przypadku importu azotanu amonu z Rosji.

Zaporowe cła na import z Rosji

Wyjaśnijmy: na obecnym etapie Komisja Europejska złożyła wniosek o nałożenie antydumpingowego cła na przywóz rosyjskiego azotanu amonu na okres kolejnych 5 lat. Natomiast w opinii COPA-COGECA wniosek KE to próba sztucznego i nieuzasadnionego wsparcia europejskich producentów azotanu amonu, co skutkuje zanikiem wewnętrznej konkurencji, podwyższaniem cen i w efekcie stratami dla rolników. 

Ryzyko a nie dowody

COPA-COGECA zauważa, że tego rodzaju decyzje nie mogą zapadać bez wskazania dowodów dotyczących konkretnych szkód. Organizacja COPA-COGECA zarzuca też KE ignorowanie dowodów przedstawianych przez rolników z różnych państw UE, aktualnej koniunktury rynkowej i negatywnego wpływu środków antydumpingowych na rynek azotanu amonu w UE i w konsekwencji na sytuację rolników.

Rolnicy płacą o 19 procent więcej

Dodajmy, że aktualna stawka celna w handlu z Rosją i innymi zewnętrznymi państwami, wynosi 6,5%, a jej wpływ potęgują unijne cła antydumpingowe. Efektem jest tłumienie rynkowej konkurencji, w wyniku czego wewnątrzunijni producenci azotanu amonu mogą bez przeszkód narzucać wysokie ceny na rynku UE. COPA-COGECA podkreśla też, że nawet z danych jakimi dysponuje Komisja Europejska wynika, że europejscy rolnicy płacą o 19% więcej za azotan amonu niż rolnicy z innych regionów Świata.

Zyski kosztem rolników

W ocenie COPA-COGECA wygórowane zyski netto europejskiej branży azotanowej (11,2% obrotów w okresie objętym ostatnim badaniem Komisji) szkodzą unijnym  rolnikom, którym i tak trudno jest osiągnąć próg rentowności. A największych problemów doświadczają producenci roślin uprawnych, którzy są głównymi użytkownikami azotanu amonu i którzy muszą sprzedawać swoje ziarno na otwartym rynku po cenach międzynarodowych.

Nie przeprowadzono oceny

COPA-COGECA zarzuca też Komisji Europejskiej brak kompleksowej, przyszłościowej oceny, która uwzględniłaby  aktualne załamanie się cen ziarna. W ostatnim czasie ceny gazu spadły o 66% (- podstawa technologiczna produkcji azotanu – przyp. red.), a ceny azotanu amonu zostały obniżone o  19%. Z prognoz ekonomicznych wynika również, że ceny gazu utrzymają się na aktualnym, niskim poziomie przez następne pięć lat. Zakładając więc prawdopodobny rozwój sytuacji – zdaniem COPA-COGECA – KE rozważając zniesienie środków antydumpingowych powinna wziąć pod uwagę tendencje dotyczące zmian ceny gazu i wyciągnąć odpowiednie wioski, bo jak stwierdza unijna organizacja rolnicza, europejscy producenci azotanu amonu utrzymają swoją wysoką konkurencyjność w najbliższej przyszłości. Natomiast środki antydumpingowe pozwolą im na sprzedawanie europejskim rolnikom produktów po zawyżonych cenach przez kolejne pięć lat.

Wniosek o zniesienie ceł

W związku z powyższym, 19 października br. COPA-COGECA wezwały Ambasadorów Stałych Przedstawicielstw Państw Członkowskich przy UE do odrzucenia wniosku Komisji Europejskiej w sprawie odnowienia środków antydumpingowych na przywóz azotanu amonu z Rosji, które miałyby obowiązywać przez kolejne pięć lat.


Źródło: KRIR
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x