poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Według wyliczeń KOWR eksport artykułów rolno-spożywczych wzrósł

spot_img

Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dokonało oceny wyników polskiego eksportu artykułów rolno-spożywczych w okresie styczeń–sierpień 2020 r.

A zatem, w tym okresie sprzedaż polskich towarów rolno- spożywczych za granicę osiągnęła wartość 21,9 mld EUR, czyli o 1,2 mld EUR więcej niż rok wcześniej (wzrost o 6%). O takim sumarycznym efekcie zdecydować miały bardzo dobre wyniki sprzedaży zagranicznej w pierwszym kwartale br. i rosnący eksport w czerwcu i lipcu br.

Pomógł spadek wartości złotego

Mimo, że spadek wartości waluty powszechnie kojarzony jest  z negatywnymi efektami gospodarczymi, to jednak w tym przypadku odnotowywany w pierwszym kwartale 2020 r. i w okresie od kwietnia do sierpnia br. spadek wartości złotego względem euro i dolara amerykańskiego, przyczynił się do wzrostu eksportu polskich produktów rolno-spożywczych. Było tak ponieważ spadek wartości krajowych walut względem walut o szerszym międzynarodowym znaczeniu zazwyczaj ma pozytywny wpływ na konkurencyjność cenową produkcji przeznaczonej na eksport.

Import z tendencją wzrostową

Dodajmy także, że import produktów rolno-spożywczych pochodzenia zagranicznego w omawianym okresie wyniósł 14,5 mld EUR i był o 4% wyższy niż przed rokiem.

Dynamika wzrostu eksportu także przewyższała tempo wzrostu importu, w rezultacie dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. o 10,1%, osiągając wartość 7,4 mld EUR.

Eksporterzy poszukują rynków

W ośmiu minionych miesiącach br., podobnie jak w latach poprzednich, polskie produkty rolno–spożywcze trafiały przede wszystkim na rynek unijny. Dostawy do krajów UEwygenerowały17,5 mld EUR (wzrost o 3%), co stanowiło 80% przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych ogółem.

W tym roku zaobserwowano również dość silny wzrost sprzedaży na rynki pozaunijne, co oznacza, że rodzime firmy intensywnie poszukują nowych rynków zbytu. 
A zatem do krajów pozaunijnych w okresie styczeń–sierpień 2020 r. wyeksportowano z Polski produkty rolno-spożywcze o wartości 4,4 mld EUR wobec – dla porównania 3,8 mld EUR przed rokiem (wzrost o 18%).

Czym Polska bogata

Do naszych  sztandarowych produktów w eksporcie rolno-spożywczym nadal zalicza się: mięso, owoce, warzywa, produkty zbożowe i mleczne, a także słodycze.
Biuro Analiz i Strategii KOWR zauważa też, że wzrostowe tendencje zagranicznej wymiany handlowej świadczą o tym, że mimo utrudnień i obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa i światowym kryzysem, polskie branże rolnicze zachowują swoją prężność.


Źródło: Biuro Analiz i Strategii KOWR
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x