niedziela, 2 kwietnia, 2023
spot_img

Czy Niedoradz odżyje? Problemy z odszkodowaniem i lekarzami weterynarii

spot_imgspot_img

Jak się okazuje, problemy z ASF w Gminie Otyń , o czym pisaliśmy już wcześniej [CZYTAJ TUTAJ] mają więcej aspektów. 

Tym razem sprawa dotyczy fermy w Niedoradzu w gminie Otyń gdzie wykryto wirusa ASF i zlikwidowano stado liczące około 20 tys. świń. Właściciel fermy upomniał się o odszkodowanie za wybicie świń lecz z końcem czerwca otrzymał decyzję odmowną.

https://agroprofil.pl/p/aktualny-numer-magazynu-agro-profil/

Miejsca pracy pozostały

Jak zapewnia Jarosław Szurko, wiceprezes firmy Pol-Ferm, która prowadzi zakład w Niedoradzu, miejsca pracy w zakładzie zostały zachowane. Kierownictwo firmy zapowiada też sądową batalię o uzyskanie odszkodowania z wykorzystaniem wszystkich prawnych możliwości. Jednak przyszłość zakładu budzi poważne obawy. Choć w ocenie kierownictwa Pol-Fermu szansa na otrzymanie odszkodowania jest duża. Dodajmy, że problem dotyczy największej firmowej fermy – nowoczesnego gospodarstwa, a kierownictwo spółki wyraża wolę i determinację ku temu by powróciło ono na polską mapę hodowli trzody.

Mają dość powiatowych lekarzy?

Nowy obrót przybrała też sprawa rolników z gminy Otyń zaniepokojonych stanem i formą współpracy z Powiatowymi Lekarzami Weterynarii z Nowej Soli. W minioną środę, w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Kalsku, spotkali się oni z Głównym Lekarzem Weterynarii dr lek. wet. Bogdanem  Konopką i jego zastępcą dr n. med. Mirosław Welzem. Podczas spotkania poruszono szereg drażliwych kwestii w tej sprawie.

Burmistrz udzieliła odpowiedzi

Dodajmy, że Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska, w odpowiedzi na zadane przez nas pytania, poinformowała że skarga na działania Zastępcy Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowej Soli trafiła już do Wojewody Lubuskiego i wysłana została też do wiadomości Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Burmistrz Otynia poinformowała nas również o tym, że Wojewoda Lubuski przekazał treść skargi do Zofii Batorczak – Lubuskiego Lekarza Weterynarii w Zielonej Górze.
Natomiast do tej pory, do naszych pytań dotyczących wspomnianej sprawy, nie ustosunkowała się bezpośrednio zainteresowana strona – Powiatowy Lekarz Weterynarii i Zastępca PLW w Nowej Soli. Do sprawy z pewnością powrócimy.

GLW doradza sądową drogę

Osobno, podczas spotkania w ODR w Kalsku, omawiano kwestię Pol-Fermu. Podczas dyskusji, wiceprezes Pol-Fermu Jarosław Szurko nie zgodził się z treścią uzasadnienia odmowy udzielenia odszkodowania, a sygnalizowana obecność much, czy otwarta bramka wewnętrzna jego zdaniem, nie mogą być dostatecznym powodem negatywnej decyzji.

W odpowiedzi dr n. med. Mirosław Welz podkreślił, że w tej sprawie nie chodzi tylko o muchy, jednakże co także podkreślał Zastępca GLW, zainteresowanemu przysługuje skarga do sądu rejonowego, który po rozpatrzeniu sprawy może przyznać odszkodowanie.
Sprawa jest zatem rozwojowa.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: Gmina Otyń, GIW

Zmuszają rolników do uboju zdrowych zwierząt

spot_imgspot_img
Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników