środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Czy Minister Grzegorz Puda dostrzegł kryzys polskiego rolnictwa?

spot_img

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda spotkał się z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych, w tym przedstawicieli Copa-Cogeca. Jak poinformowało MRiRW podczas spotkania omówiono sytuację na poszczególnych rynkach rolnych, ze szczególnym uwzględnieniem rynku wieprzowiny

Od ponad roku na rynku wieprzowiny rozgrywa się dramat. Podczas spotkania ministra z przedstawicielami organizacji rolniczych potwierdzono spadek opłacalności produkcji i utrudnienia związane z rozwojem afrykańskiego pomoru świń. Między rozmowami Minister Puda poinformował o uruchomieniu w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń programu wsparcia dla producentów świń prowadzących produkcję na obszarach objętych ograniczeniami. Ma on obejmować:

  • istniejące lub zmodyfikowane oraz nowe instrumenty zapewniające realizację działań zarówno prewencyjnych, jak i wspierających odbudowę gospodarstw dotkniętych skutkami występowania tej choroby.
  • bioasekurację gospodarstw,
  • eliminację następstw zjawiska zaniżonej ceny skupu żywca w strefach ASF, 
  • osłonę zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych,
  • odbudowę pogłowia świń oraz wsparcie w zakresie przetwórstwa i skracania łańcucha dostaw.

Podczas spotkania omawiano również sytuację na rynku drobiu, wołowiny, mleka oraz zbóż i rzepaku. Minister poinformował o dobrych wynikach w eksporcie produktów rolno-spożywczych w pierwszym półroczu tego roku. Według wstępnych danych wartość eksportu artykułów rolno-spożywczych w wyniosła ponad 17,6 mld EUR, co oznacza wzrost o ok. 5% w stosunku do analogicznego okresu 2020 roku. Jednak pomimo wzrostu wartości eksportu, sytuacja rolników wcale nie jest lepsza. Dobre wyniki w rozumieniu ministra to niestety tylko pozorność, wierzchołek góry lodowej pod którą ukryty jest strach rolników o własny byt, ciężka niedoceniana praca i utracone nadzieje. 

Przedstawiciele związków i organizacji rolniczych zgłosili propozycje kierunku rozwoju i pomocy, które będą teraz szczegółowo analizowane przez specjalistów. Efekty tych analiz będą przedstawione podczas kolejnych spotkań. Mamy nadzieję, że słowa zamienią się w czyny.

źródło: MRiRW

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wiesiek
Wiesiek
2 lat temu

Niech przyjedzie do mnie wyjaśnię ministrowi dramat na wsi w rzeczywistości bez żadnych ogródków.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x