środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Czy ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny?

spot_img

Dział badawczy CLAAS przeprowadził niedawno niepublikowane testy ciągników serii AXION 830 i AXION 870, ukazujące nowe spojrzenie na pytanie, czy ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny. Jakie są wyniki?

Testowane ciągniki serii AXION 830 oraz AXION 870

CLAAS przedstawił wyniki testów dla ciągników AXION 830 oraz 870, wykonanych w asyście ciągników innych marek – swoich rynkowych konkurentów. Celem było znalezienie odpowiedzi na pytanie: „Czy ciągnik uniwersalny może być też ekonomiczny?”.

Uniwersalność ciągników w kontekście prac rolniczych oznacza efektywne i komfortowe wykonywanie różnorodnych zadań, takich jak prace uprawowe, transportowe, utrzymaniowe, siew, nawożenie czy zabiegi ochrony. Z kolei ekonomika odnosi się do efektów wykonywanej pracy i ponoszonych kosztów, mając na celu osiągnięcie jak największej efektywności. W badaniach przeprowadzonych przez CLAAS, ekonomika była mierzona przede wszystkim przez zużycie paliwa na jednostkę wykonanej pracy, wyrażoną w powierzchni lub czasie jej wykonywania.

Testowane ciągniki serii AXION 830 oraz AXION 870 miały do wykonania te same zadania, a precyzyjne pomiary czasu pracy, zużycia paliwa i innych parametrów pozwoliły uzyskać rzetelne dane. Warto zaznaczyć, że testy były przeprowadzane w asyście ciągników konkurencyjnych.

Wyniki dla CLAAS AXION 870 CMATIC

Najnowszy test wykonano wiosną 2023 r. w Niemczech. CLAAS AXION 870 o mocy maks. z CPM  295 KM sprzęgnięto z:

  • kultywatorem o szerokości 4 m i głębokości pracy 25 cm, na działce ok. 41 ha, gleba odpowiadała ok. IV klasie bonitacji;
  • kultywatorem o szerokości 3 m i głębokością pracy 20 cm, na działce ok. 29 ha, gleba klasy IV.

Wyniki jednoznacznie pokazały niskie zużycie paliwa przez ciągnik AXION 870. W uprawie polowej zużywał 15,3 l/ha. Przy pracy drugim kultywatorem zużycie paliwa to 11,9 l/ha w ciągniku CLAAS. Co bardzo ważne, niskie spalanie zostało osiągnięte przy wydajności 3,13  ha/h dla pierwszej z prac oraz 3,62 ha/h dla drugiej pracy.

Rok wcześniej AXION 870 CMATIC był sprzęgnięty z:

  • kultywatorem o szerokości 5,7 m i głębokości pracy 20 cm, na działce ok. 16 ha, gleba klasy IV;
  • broną aktywną szerokości 6 m i głębokością pracy 10 cm, na działce ok. 10 ha, gleba klasy IV.

W tym teście zużycie paliwa w pracy z kultywatorem wynosiło 11 l/ha, przy wydajności 4,5  ha/h. Podczas pracy z broną aktywną 8,8 l/ha i wydajność 4,2 ha/h. 

Wyniki dla AXION 830 CMATIC

Dla AXION 830 CMATIC wykonano w 2022 r. podobny test, w którym ciągnik o moc ok. 230 KM sprzęgnięto je z:

  • kultywatorem o szerokości 5,7 m i głębokości pracy 16 cm, na działce ok. 16 ha, gleba klasy IV;
  • broną aktywną szerokości 6 m i głębokością pracy 10 cm, na działce ok. 10 ha, gleba klasy IV.

Maszyny doczepianie, areał polowy i trasa do pokonania były te same, co w teście dla AXION 870 CM.

Podczas tego testu AXION 830 CM osiągnął w 8,1 l/ha w kultywatorowaniu przy wydajności 5,4 ha/h a w bronowaniu średnio 8,7 l/ha i 4,2 ha/h. 

Jak więc widać, ciągnik uniwersalny może być też ekonomiczny. Podczas testów ciagniki CLAAS były porównywane z konkurencyjnymi modelami. Dokładne wyniki dostępne są u Dealerów CLAAS. 

Opinie polskich rolników o ciągnikach CLAAS serii AXION 

Opinie klientów użytkujących ciągniki CLAAS serii AXION potwierdzają wyniki powyższych testów polowych. Oto przykłady.

Łukasz Haase, z okolic Gdańska

– „W naszym gospodarstwie od kilku lat korzystamy z serii AXION. Maszyny te są bardzo komfortowe i bezawaryjne. Mamy sprzęt różnych marek i widzimy, że ciągniki CLAAS są bardzo ekonomiczne w użytkowaniu, bo spalają ok. 10% mniej paliwa przy typowych pracach. Mierzymy efektywność prac, wiemy, ile paliwa zostaje w baku. Ciągniki CLAAS to rzeczywiście oszczędne maszyny” – zaznacza Łukasz Haase, jeden z właścicieli gospodarstwa Haase Farm w Barniewicach k. Gdańska.

Mateusz Nawrot, z okolic Częstochowy

Wygrałem tytuł SUPER ROLNIKA w programie telewizyjnym dzięki CLAAS ARION 810 ze skrzynią bezstopniową CMATIC. W wyścigach byłem bezkonkurencyjny, mając ciągnik z taką przekładnią. Cechuje się ona doskonałą elastycznością przy zmianie prędkości czy kierunku jazdy przód-tył. Na co dzień maszyna pracuje w 500-ha rodzinnym gospodarstwie. Dzięki tej przekładni mamy znacznie niższe spalanie niż w ciągnikach innych marek” – stwierdza Mateusz Nawrot.

Józef Mika, Gdów z okolic Krakowa

Ciągnik AXION 870 został celowo wybrany do naszego gospodarstwa. To zwrotna maszyna i przyjazna dla użytkownika. Jest wyposażony w przekładnię bezstopniową CMATIC. Jesteśmy zaskoczeni jego dużą elastycznością w wykorzystaniu mocy i przyspieszeniu, ale też zaskakująco niskim spalaniem, jak na moc” – mówi Józef Mika, kierownik Gospodarstwa Rolnego Skolarus.

Do oferty zostały wprowadzone ciągniki  AXION 830 i 870 w specjalnych wersjach wyposażenia First CLAAS i First CLAAS Plus. W wersji First CLAAS Plus maszyny są bardzo bogato wyposażone w szereg opcji zwiększających jakość i komfort pracy operatora. W ciągnikach CLAAS przekładnia CMATIC objęta jest ochroną MAXI CARE PROTECT CMATIC na 5 lat lub 5000 godz.

Szczegółowe informacje o tych wersjach i bogatym wyposażeniu ciągników – kliknij tutaj

A zatem, czy ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny? Jest to pytanie godne hamletowskiego „być albo nie być”. My możemy odpowiedzieć twierdząco na to pytanie. Tak, ciągnik uniwersalny może być ekonomiczny, co potwierdzają użytkownicy i wyniki testów dostępne u Dealerów.

źródło: informacja prasowa

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x