niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Czy ASF zniszczy wielkopolskie zagłębie?

spot_img

Jak wiadomo rozprzestrzenianie się ASF w kraju należy teraz do najważniejszych problemów polskiego rolnictwa. Informowaliśmy już o narastaniu liczby ognisk choroby na Lubelszczyźnie, w Województwie Dolnośląskim, czy o  działaniach na pograniczu województw: świętokrzyskiego i podkarpackiego. Osobnym tematem są reakcje władz Niemiec na pierwsze potwierdzone przypadki ASF w Brandenburgii.
Natomiast teraz okazuje się, że mocno zagrożone jest również zagłębie hodowlane trzody chlewnej w Wielkopolsce.
Główny Inspektorat Weterynarii wydał właśnie komunikat  potwierdzający wystąpienie ognisk ASF w Wielkopolsce w miejscowościach: Łaszków (gmina Blizanów, powiat kaliski) i Perzyny (gmina Zbąszyń, powiat nowotomyski).

110 świń w Łaszkowie

88. ognisko ASF (na obszarze kraju w bieżącym roku – przyp. red.), potwierdzono w gospodarstwie położonym w miejscowości Łaszków. W gospodarstwie tym utrzymywano 110 świń. Niepokojące jest jednak to, że nowe ognisko ASF leży poza obszarami wpisanymi do załącznika do decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/709/UE709 w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do ASF, czyli w dotychczas wolnej część kraju.
Próbki do badań laboratoryjnych pobrano w związku z padnięciem lochy w gospodarstwie oraz po stwierdzeniu podczas sekcji zwłok objawów wskazujących na ASF.
W dniu 14.09.2020 r. zwierzęta z gospodarstwa zostały zlikwidowane i przekazane do utylizacji. Natomiast członkowie zespołu ekspertów ds. dochodzeń epizootycznych działającego przy Głównym Lekarzu Weterynarii prowadzą tam intensywne czynności w celu ustalenia bezpośredniego  pochodzenia i przyczyn wystąpienia choroby.

1882 świnie w Perzynach

89. ognisko w 2020 r. potwierdzono natomiast w gospodarstwie położonym w miejscowości Perzyny. Utrzymywano tam 1882 świnie. Tym razem ASF wystąpiło w miejscu leżącym już w obszarze ochronnym (część I załącznika do decyzji 2014/709/UE). Gospodarstwo zostało też uznane za kontaktowe w stosunku do potwierdzonego wcześniej w tej miejscowości, ogniska nr 86.
14 września 2020 r. wszystkie zwierzęta w stadzie zostały zlikwidowane, a zwłoki przekazano do utylizacji.
Dodajmy, że oprócz likwidacji dwóch ognisk ASF w miejscowości Perzyny, do dnia 14 września br., w promieniu 1 kilometra od tych miejsc, zlikwidowano również świnie w 4 innych gospodarstwach kontaktowych (75 sztuk).

GIW wdraża procedury

Inspekcja Weterynaryjna podkreśla, że wdrożyła wszelkie  procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Działania podjęto na podstawie wyników badań Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Źródło: GIW
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x