piątek, 1 grudnia, 2023
spot_img

Czasowa rejestracja insektycydu MOSPILAN® 20 SP na mszyce w buraku cukrowym

Na mocy zezwolenia z dnia 27.05.2021 r. wydanego na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przez MRiRW, MOSPILAN® 20 SP uzyskał czasową rejestrację do stosowania na mszycę w buraku cukrowym. Teraz znany i ceniony insektycyd będzie pomocny także dla plantatorów buraka cukrowego.

Po pierwsze lustracja

Plantacje buraka cukrowego już od momentu kiełkowania są narażone na atak licznych szkodników. Dbałość o zdrowe rośliny jest gwarancją wysokiego plonu, a kontrolowanie upraw jest pierwszym krokiem w kierunku uzyskania czystego zysku. Jednak co robić, gdy już rozpozna się szkodnika na swoim polu? Istotną rolę odgrywa wówczas szybka reakcja na problem.

Wielkie szkody niewielkiego szkodnika

W przypadku silnego nalotu szkodnika konieczne jest wykonanie zabiegu chemicznego. Jednym z najbardziej kłopotliwych agrofagów występujących w buraku cukrowym są mszyce. Powodują one skędzierzawienie, żółknięcia i zahamowania wzrostu roślin, a także silnie uszkadzają liście. Ponadto, stanowią ogromne zagrożenie dla plonu ze względu na wirusy mozaiki oraz żółtaczki łodygowej i nekrotycznej przenoszone podczas żerowania. W czerwcu, producenci buraka cukrowego z wielu rejonów Polski mogą spodziewać się pojawienia się pierwszych mszyc na plantacjach.

Nie ma miejsca na mszyce

Szkody w uprawie buraka cukrowego spowodowane przez mszyce mogą znacząco obniżyć plon. Problem narasta wraz z ociepleniem klimatycznym – mszyca jest bowiem szkodnikiem cieopłolubnym. Tymczasem możliwości ochrony plantacji buraka środkami ochrony roślin są bardzo ograniczone, dlatego czasowa rejestracja insektycydu MOSPILAN® 20 SP nabiera szczególnego znaczenia. Zezwolenie MRiRW nr R/j-3/2021 z dnia 27.05.2021 r., wydane na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowgo, umożliwia stosowanie insektycydu MOSPILAN® 20 SP w buraku cukrowym w okresie od dnia 31.05.2021 r. do dnia 15.08.2021 r.

Zabieg należy wykonać w momencie pojawienia się pierwszych szkodników – od fazy, gdy widoczna jest pierwsza para jeszcze nie rozwiniętych liści, do fazy, gdy liście zakrywają 90% powierzchni gleby. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,2 kg/ha.

Udany sezon dla plantatorów buraka cukrowego

Walka z mszycą w buraku cukrowym to ważny element ochrony upraw, który może zaważyć na wysokości plonów. Możliwość stosowania insektycydu MOSPILAN® 20 SP odegra w tym sezonie niezwykle ważną rolę, o czym mówi Urszula Filipecka, Dyrektor Marketingu Sumi Agro Poland Sp. z o.o.:
MOSPILAN® 20 SP zajmuje w naszej ofercie szczególne miejsce.Teraz wśród jego, już i tak licznych, zalet możemy także wymienić możliwość zastosowania na mszycę w buraku cukrowym. W związku z tym również plantatorzy buraka cukrowego będą mogli w tym sezonie poznać zalety tego insektycydu. Wierzymy, że niezawodna substancja czynna oraz wygodna forma stosowania okażą się niemałym wsparciem w tegorocznych zabiegach ochrony wykonywanych na plantacjach buraka. 

Źródło; materiały prasowe Sumi Agro Sp. Z o.o.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x