niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Koła Gospodyń Wiejskich. Senacka Komisja Rolnictwa za zmianami

spot_img

Podczas wtorkowego (15 czerwca br.), posiedzenia Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zgłosili jedynie 4 poprawki o charakterze porządkowo-legislacyjnym do Ustawy o zmianie ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich.

Jak wyjaśniła Senatorom Anna Gembicka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nowelizacja ustawy doprecyzowuje dotychczasowe przepisy i zapewnia kompleksową obsługę działalności KGW. Przenosi też kompetencje w zakresie pomocy udzielanej kołom gospodyń wiejskich z Ministra ds. Rozwoju Regionalnego na Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nowelizacja uściśla także przepisy dotyczące reprezentacji kół przed ich wpisem do rejestru i zasady przyznawania pomocy finansowej.

Odrodzenie aktywności KGW

Sekretarz Anna Gembicka podkreślała, że od 2018 r. gdy obowiązuje dotychczasowa ustawa o KGW, nastąpiło odrodzenie ich działalności. Ma tak być ponieważ przepisy pozwalają im na uzyskanie osobowości prawnej po wpisaniu się do rejestru Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Koła mają też możliwość uzyskania dofinansowania z Agencji. Mogą się również starać o granty czy dotacje z różnych źródeł. Obecnie w rejestrze ARiMR zarejestrowanych jest około 9,8 tys. kół. Dotychczas Agencja przekazała na ich działalność ok. 80 mln zł wsparcia. Teraz nowelizacja ustawy trafi pod obrady plenarne Senatu RP. 

Źródło: Senat RP
Foto: Portal Gminy Lipowa

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x