poniedziałek, 27 maja, 2024
spot_imgspot_img

Copa-Cogeca: produkcja zbóż w UE spadła

spot_img

Copa-Cogeca potwierdza ponad 10-procentowy spadek ogólnej europejskiej produkcji zbóż. W ostatnim czasie Copa i Cogeca opublikowały skonsolidowane dane szacunkowe dotyczące europejskich zbiorów zbóż za 2018 rok.

Produkcja o 12% mniejsza

Liczby te potwierdzają czerwcowe przewidywania CopaCogeca i pokazują spadek całkowitej produkcji zbóż w UE o 12,2% do poziomu prawie 273 milionów ton, w porównaniu z ponad 300 milionami ton w zeszłym roku. Max Schulman, przewodniczący grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca powiedział: „Większość europejskich rolników dotknęły poważne susze, które nadal się utrzymują. Ważne jest abyśmy wspólnie z naszymi rządami wyciągnęli lekcje z bieżącego kryzysu. Państwa członkowskie powinny na obecną chwilę w pełni wdrożyć wszystkie dostępne narzędzia zarządzania ryzykiem klimatycznym, które mają do dyspozycji. Również Komisja Europejska powinna bardziej przewidująca i podejmować szybsze działania

Na rynku oleistych tez spadek

Copa-Cogeca przewiduje również, że całkowita produkcja roślin oleistych wyniesie 30,7 miliona ton wobec 33,5 miliona ton w roku ubiegłym. “Na chwilę obecną wiemy już, że skutki trwającej suszy będą odczuwalne w następnym roku produkcyjnym. Na dzień dzisiejszy w wielu regionach UE istnieją problemy z zasiewami i kiełkowaniem ze względu na niezadowalające warunki glebowe” powiedział Arnaud Rousseau, przewodniczący grupy roboczej „Rośliny oleiste i białkowe” Copa-Cogeca. Według szacowanych wyników produkcja roślin białkowych ma wynieść o 1 mln ton mniej.

źródło: Copa-Cogeca, fot. firmowe
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x