czwartek, 16 września, 2021
spot_img

Co zyskają rolnicy?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku pisaliśmy o niepokojących wynikach nikowskiej kontroli działalności spółki ELEWARR sp. z.o.. Zastrzeżenia Najwyższej Izby Kontroli budziła kondycja finansowa i praktyki dotyczące nadzoru właścicielskiego nad tym państwowym podmiotem. Raport NIK skłonił też kierownictwo spółki ELEWARR do udzielenia obszernej odpowiedzi, której głównymi tezami była niezgoda z wnioskami NIK w wyżej wymienionych sprawach i zastrzeżenia względem jakości dokonanej kontroli.

Pod skrzydłami Narodowego Holdingu

Być może więc teraz sytuacja spółki ulegnie dużej zmianie. Stać się tak może za sprawą jej udziału w tworzonym obecnie Narodowym Holdingu Żywnościowym. Przypomnijmy, że z końcem grudnia 2020 r. Krajowa Spółka Cukrowa (trzon przyszłego holdingu) zgłosiła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na przejęcie kontroli nad ośmioma przedsiębiorstwami zajmującymi się hodowlą i uprawą roślin oraz produkcją zwierzęcą. W grupie podmiotów typowanych do przejęcia znalazł się też ELEWARR sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. 

Duży rządowy projekt

Dodajmy, że Krajowa Spółka Cukrowa SA przymierza się do przejęcia aż 48 spółek. A Narodowy Holding Spożywczy, zgodnie z założeniami Rządu ma mieć kluczowy wpływ na stabilizowanie rynków rolnych, na poziom cen skupu i na zwiększenie eksportu polskiej żywności. Wiadomo też, że zadanie utworzenia NHS i konsolidacji sektora rolno-spożywczego, powierzono Ministerstwu Aktywów Państwowych. Natomiast sam holding ma powstać już w I półroczu 2021 r.  

Poparcie Ministra Grzegorza Pudy 

Więcej światła na to jak ELEWARR jest postrzegany przez Rząd rzuca pismo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi do Krajowej Rady Izb Rolniczych z 21 stycznia br. w sprawie zwiększenia możliwości skupowych w okresie żniw przez wspomnianą spółkę. W piśmie tym czytamy m.in., że do podstawowych zadań ELEWARR Sp. z o.o. należy prowadzenie skupu zboża od rolników w okresie żniwnym, przechowywanie go w należących do spółki elewatorach, a także organizacja sprzedaży z marżą w kolejnym okresie przy jednoczesnym spełnianiu wymogu rotacji rezerw strategicznych Agencji Rezerw Materiałowych. 

Co dalej?

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa, Spółka ELEWARR posiada obecnie 17 obiektów (elewatorów i magazynów płaskich) o łącznej powierzchni magazynowej 692 tys. ton w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko–pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, lubuskim, lubelskim i podkarpackim. W 2019/2020 roku spółka zrealizowała w Rzeszowie pierwszy etap nowej inwestycji tj. powiększyła swoją powierzchnię magazynową o 9 tys. ton. W planach jest również drugi etap realizacji tego zadania (w Rzeszowie), czyli zwiększenie o kolejne 11 tys. ton powierzchni magazynowej oraz modernizacja i rozbudowa magazynu w Braniewie (woj. warmińsko-mazurskie) do 8-10 tys. ton powierzchni magazynowej. Jak zapewnia Ministerstwo Rolnictwa spółka nie wyklucza także zakupu elewatorów od innych podmiotów. Nastąpi to jednak dopiero po gruntownej analizie rentowności tego rodzaju przedsięwzięć.

ELEWARR znowu na topie?

Z powyższych informacji wynika zatem niezbicie, że ELEWARR, mimo niedawnych dość niepokojących doniesień, postrzegany jest przez Rząd jako mocne i ważne ogniwo tworzonego obecnie systemu NHS. Może więc w jakiejś mierze, rysuje się przed spółką ELEWARR szansa powrotu do znaczenia z roku 1992 gdy podmiot ten powołano. Wówczas głównym celem spółki było zarządzanie elewatorami zbożowymi przejętymi przez Agencję Rynku Rolnego, a także stabilizowanie rynku zbóż i rzepaku oraz  zabezpieczanie  powierzchni magazynowych w ramach centrów interwencyjnych skupu zbóż. W efekcie, w kolejnych latach ELEWARR znalazł się w czołówce podmiotów rynku skupu i sprzedaży hurtowej zbóż, nasion i pasz oraz magazynowania i przechowywania zbóż i rzepaku. I dopiero pojawienie się w Polsce poważnych komercyjnych konkurentów, otwarcie światowych rynków i akcesja naszego kraju do Unii Europejskiej, fatalnie odbiło się na sytuacji tego podmiotu. Czyżby więc ELEWARR miał powrócić teraz do swych początków? Pytanie tylko jak nowe rządowe koncepcje sprawdzą się w konfrontacji z obecną post COVIOD-ową rzeczywistością i jak wkomponują się one w realia nowej unijnej Wspólnej Polityki Rolnej? Czas z pewnością to pokaże. Póki co jesteśmy świadkami interesującego procesu. Miejmy tylko nadzieję, że będzie on dla polskich rolników korzystny. 
 
Źródła i foto: ELEWARR, MRiRW

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
564ObserwującyObserwuj
8,400SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x