poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Ceny tucznika w Niemczech w górę. Czeka nas poprawa?

spot_img

Po wielomiesięcznej stagnacji cen za kilogram w/ż tucznika na niemieckiej giełdzie w końcu ceny drgnęły w górę. Jak poinformował POLPIG pozytywne impulsy rynkowe pojawiły się w niektórych krajach europejskich pomimo wcześniejszych trudności logistycznych spowodowanych atakiem zimy w Europie. 

Dobre wieści zza granicy

Liczba świń w Niemczech czekających na ubój szybko spada, a wraz nią obserwowana jest mniejsza masa poubojowa zwierząt. Zdaniem POLPIG Nadwyżka żywca na rynku niemieckim powinna być wkrótce zagospodarowana. W notowaniach VEZG w dniu 17/02/2021 cena skupu w Niemczech na następny tydzień wzrosła do 1,21 €/kg (+2 ₵ t/t wbc). Cena tuczników na Półwyspie Iberyjskim wzrosła w notowaniach ISN do 1,52 /kg (+3₵ t/t), w Austrii do 1,26 (+3₵ t/t), w Belgii do 1,05 (+2₵ t/t), a w Holandii do 1,18 (+1₵ t/t) za kg (wbc). Podwyżki w unijnych cennikach spowodowane są niższą podażą żywca oraz większym zapotrzebowaniem na surowiec ze strony zakładów przetwórczych i handlu. Wiele wskazuję, że wzrosty cen tuczników z pewnością utrzymają się w Polsce. 

Perspektywy w nadchodzącym czasie

Zdaniem Związku Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej podwyżka cen w Niemczech wzmocni obserwowany na naszym rynku trend wzrostowy. Szansę są naprawdę realne bowiem w porównaniu do tygodnia poprzedniego średnia cena skupu w kraju wzrosła o 20 groszy. W skupach tuczniki na wagę żywą wyceniane są na ok. 4,06 zł /kg. W przypadku kl. E zakłady mięsne płacą średnio ok. 5,40 zł/kg. Dodatkowo bodźcem do wzrostu cen jest utrzymujący się na wysokim poziomie unijny eksport wieprzowiny do Chin. 

źródło:polpig
zdj:pixabay.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x