poniedziałek, 2 sierpnia, 2021

Ceny tucznika w Niemczech w górę. Czeka nas poprawa?

-REKLAMA-spot_img

Po wielomiesięcznej stagnacji cen za kilogram w/ż tucznika na niemieckiej giełdzie w końcu ceny drgnęły w górę. Jak poinformował POLPIG pozytywne impulsy rynkowe pojawiły się w niektórych krajach europejskich pomimo wcześniejszych trudności logistycznych spowodowanych atakiem zimy w Europie. 

Dobre wieści zza granicy

Liczba świń w Niemczech czekających na ubój szybko spada, a wraz nią obserwowana jest mniejsza masa poubojowa zwierząt. Zdaniem POLPIG Nadwyżka żywca na rynku niemieckim powinna być wkrótce zagospodarowana. W notowaniach VEZG w dniu 17/02/2021 cena skupu w Niemczech na następny tydzień wzrosła do 1,21 €/kg (+2 ₵ t/t wbc). Cena tuczników na Półwyspie Iberyjskim wzrosła w notowaniach ISN do 1,52 /kg (+3₵ t/t), w Austrii do 1,26 (+3₵ t/t), w Belgii do 1,05 (+2₵ t/t), a w Holandii do 1,18 (+1₵ t/t) za kg (wbc). Podwyżki w unijnych cennikach spowodowane są niższą podażą żywca oraz większym zapotrzebowaniem na surowiec ze strony zakładów przetwórczych i handlu. Wiele wskazuję, że wzrosty cen tuczników z pewnością utrzymają się w Polsce. 

Perspektywy w nadchodzącym czasie

Zdaniem Związku Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej podwyżka cen w Niemczech wzmocni obserwowany na naszym rynku trend wzrostowy. Szansę są naprawdę realne bowiem w porównaniu do tygodnia poprzedniego średnia cena skupu w kraju wzrosła o 20 groszy. W skupach tuczniki na wagę żywą wyceniane są na ok. 4,06 zł /kg. W przypadku kl. E zakłady mięsne płacą średnio ok. 5,40 zł/kg. Dodatkowo bodźcem do wzrostu cen jest utrzymujący się na wysokim poziomie unijny eksport wieprzowiny do Chin. 

źródło:polpig
zdj:pixabay.com

-REKLAMA-spot_img
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
532ObserwującyObserwuj
7,990SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły