niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Ukraina urasta do rangi unijnych producentów

spot_img

Ukraińskie rolnictwo w ostatnich latach postawiło na rozwój i wszelkie dane pokazują, że założenie doskonalenia idzie zgodnie z planem. Rentowność rolniczego biznesu zainteresowała największych oligarchów co pozwoliło na dalszą intensyfikację produkcji. Uwadze nie może umknąć fakt, że Ukraińskie standardy w zakresie produkcji zwierzęcej różnią się od tych unijnych, co ogranicza możliwości eksportowe. Jednak sąsiedzi ze wschodniej strony są coraz bliżej by stać się równy z równym i poważnie zagrozić unijnym producentom między innymi polskim rolnikom.

Zmiany na przestrzeni lat 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz systematycznie monitoruje działania Ukrainy zmierzające do ustanowienia zrównoważonych warunków z unijnymi standardami w zakresie produkcji zwierzęcej. Ukraińskie firmy drobiarskie na przestrzeni ostatnich kilku lat podjęły dobrowolne kroki w kierunku wprowadzenia nowych lepszych standardów  w chowie drobiu. Inicjatywy te przyjęły charakter samoregulacji ukraińskiej branży, na co z pewnością w dużym stopniu wpływ miały światowe trendy w zakresie dobrostanu zwierząt i zrównoważonej produkcji rolnej oraz realizacja kluczowego celu Ukrainy, czyli umocnienie pozycji handlowej na rynku europejskim. Istotnym wydarzeniem okazało się inwestowanie największych producentów jaj na Ukrainie w chów kur niosek w systemie klatek wzbogaconych zgodny z unijnymi normami czy też inwestycje w produkcję jaj wolnowybiegowych.  Działania te przyczyniły się do osiągnięcia przez Ukrainę pozycji jednego z liderów na rynku europejskim w eksporcie jaj i drobiu.

Nowe standardy w produkcji zwierzęcej

Według najnowszych pozyskanych przez KIPDiP informacji wynika, że w dniu 18 lutego 2021 roku Ministerstwo Sprawiedliwości zarejestrowało zarządzenie Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, Handlu i Rolnictwa Ukrainy dotyczące zatwierdzenia minimalnych dopuszczalnych norm dobrostanu przy utrzymywaniu zwierząt gospodarskich. Nowy akt będzie dotyczył wszystkich gatunków zwierząt, a dodatkowe wymagania ustanowiono dla drobiu. Nowe standardy odnoszą się między innymi do minimalnej powierzchni dostępnej dla zwierząt, kwestii żywienia, oświetlenia, hałasu, etc. Przedstawiciele ukraińskiego ministerstwa wypowiedzieli się, że nadchodzące zmiany są kolejnym krokiem na drodze do integracji europejskiej. Ukraińskie władze zamierzają włączyć do ukraińskiego prawa unijne regulacje dotyczące dobrostanu zwierząt dla każdego z obszarów, które uznaje UE, czyli: dobrostan w czasie chowu zwierząt, dobrostan w transporcie oraz dobrostan podczas uboju. Ukraina z zadowoleniem informuję, że wdrożyła już pierwszy blok z trzech i rozpoczyna prace nad opracowaniem regulacji dla dwóch pozostałych. 

źrodło:kipdip.org.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x