wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Polscy producenci rolni krytycznie o WPR

spot_img

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, członek federacji COPA-COGECA, przedstawiła swoje stanowisko w kwestii zagadnień, które powinny zostać uwzględnione podczas negocjacji nad unijną Wspólną Polityką Rolną na lata 2023-2027. 

20 procent na eko-schematy

Zdaniem FBZPR na eko-schematy winno się przeznaczyć maksymalnie 20% dopłat bezpośrednich. Natomiast propozycja mówiąca o 30%, z uwagi na przewidywany drastycznie negatywny wpływ na dochodowość produkcji, jest dla polskich rolników nie do zaakceptowania. 

Ważne jest też utrzymanie maksymalnie wysokiego transferu funduszy z drugiego do pierwszego filaru WPR. 

– Propozycja, aby było to zaledwie 12% również jest dla nas nie do zaakceptowania – stwierdza stanowczo Marian Sikora przewodniczący Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. – Jest tak ponieważ cały czas otrzymujemy dopłaty niższe niż rolnicy w krajach członkowskich Unii Europejskiej z dłuższym niż Polska stażem. A zatem w przypadku naszego kraju wartość ta powinna osiągnąć nawet 30 procent!  

Przeciwni 25 procentom

Rolnicy i producenci rolni zrzeszeni w FBZPR podważają też sens zapisu zawartego w strategii „Od pola do stołu”, który zakłada obowiązek przeznaczenia przynajmniej 25% gruntów rolnych podprodukcję ekologiczną. Organizacja jest zdania, że taka decyzja powinna być dobrowolna, a gospodarstwa ją podejmujące winny zyskać wsparcie. 

– Jeśli natomiast będzie zapotrzebowanie na żywność ekologiczną to na pewno znajdą się farmerzy, którzy ją wyprodukują – zauważa Marian Sikora. – Niech więc o wszystkim zdecyduje popyt.

Czy Komisja się spisze?

Polskie organizacje rolnicze wyrażają nadzieję, że porozumienia w sprawie WPR zostaną zawarte zgodnie z ustalonymi wcześniej terminami. Tak, aby po okresie przejściowym, negocjowana obecnie Wspólna Polityka Rolna weszła w życie z początkiem 2023 r. Wiele jednak zależy od postawy Komisji Europejskiej, która zdaniem FBZPR powinna być moderatorem negocjacji i szukać kompromisu między Radą a Parlamentem UE. Winno się też uwzględnić zawarte w strategiach, oczekiwania państw członkowskich Unii. Dodajmy, że FBZPR to jedna z polskich organizacji   stowarzyszonych w europejskiej rolniczej i spółdzielczej federacji COPA-COGECA. 

Źródło: FBZPR
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x