poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Zapowiadają się rekordowe zbiory rzepaku na Ukrainie

spot_img

Produkcja rzepaku na Ukrainie może ponownie osiągnąć rekordowe poziomy, podobnie jak w ubiegłym roku. Według zaktualizowanej oceny APC-Inform zbiory tej rośliny oleistej na Ukrainie w 2023 roku mogą wynieść około 3,5-3,6 mln ton.

„Pomimo 9% zmniejszenia powierzchni zasiewów pod nową roślinę oleistą, powierzchnia zbiorów, według wstępnych prognoz, może wzrosnąć o 8%” – zauważają analitycy APC-Inform.

Znaczna część upraw zniszczona

Przypomnijmy, że pod ubiegłoroczny zbiór rzepaku obsiano maksymalnie 1,5 mln hektarów, ale znaczna część upraw oleistych została zniszczona w wyniku działań wojennych lub znalazła się pod okupacją. Zmniejszyło to powierzchnię uprawną o prawie 17%, podkreślają analitycy.

Według wstępnych danych, w centralnym regionie kraju zaobserwowano zwiększenie powierzchni podczas zasiewów ozimych jesienią 2022 r., ale wśród regionów prawdopodobnie prym wiodą obwody dniepropietrowsk i odeski.

Nowe zagrożenia ze strony UE

Jednocześnie eksport rzepaku w sezonie 2023/24 może być skomplikowany na tle nowych zagrożeń ze strony UE – nie tylko logistycznych, ale także ze względu na ewentualne dokładniejsze kontrole jakości ukraińskich surowców.

Ponadto istnieje możliwość, że Komisja Europejska będzie kontynuowała tymczasowe środki ostrożności dotyczące importu rzepaku z Ukrainy, które obowiązywać będą od 2 maja do 5 czerwca br.

Na razie ograniczenia te nie wpływają znacząco na rynek, ponieważ główne wolumeny eksportu nasion oleistych tradycyjnie przypadają na sierpień-grudzień.

Nowy sezon

Ale w nowym sezonie będzie to poważne wyzwanie dla tego segmentu, ponieważ 55% całkowitego eksportu rzepaku w okresie lipiec-kwiecień sezonu 2022/23 trafiło do Rumunii, Polski, Słowacji, Węgier i Bułgarii.

Jednak na razie prognoza APC-Inform dotycząca eksportu rzepaku w sezonie 2023/24  jest optymistyczna i wynosi około 3,3-3,4 mln ton (-3% w stosunku do sezonu 2022/23).

Źródło: APC-Inform

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Webster
Webster
11 miesięcy temu

To kolejna zła wiadomość dla polskich rolników.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x