wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Będzie obowiązek raportowania skupu zboża i rzepaku? Pojawił się projekt rozporządzenie

spot_img

Nowy projekt rozporządzenia w sprawie zbieranych danych rynkowych przewiduje wprowadzenie obowiązku przekazywania codziennych raportów przez przedsiębiorców skupujących zboże i rzepak bezpośrednio od producentów do resortu rolnictwa. Wiceminister Janusz Kowalski, który jest odpowiedzialny za ten projekt, argumentuje, że wprowadzenie takiego obowiązku jest konieczne ze względu na destabilizację krajowego rynku rolnego spowodowaną przez nadmierny import artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy.

Krajowy skup zbóż

Powodem destabilizacja polskiego rynku zbóż i oleistych

Zmiany te wynikają z faktu, że eksport zbóż i innych artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy tradycyjnymi kanałami został ograniczony w wyniku agresji Rosji na ten kraj. Polska stała się więc ważnym krajem tranzytowym dla ukraińskich produktów rolniczych, co spowodowało znaczący wzrost przewozów przez polską granicę. W konsekwencji, krajowy rynek rolny został destabilizowany, co uzasadnia potrzebę bieżącego monitorowania wielkości skupu artykułów rolno-spożywczych, takich jak ziarno zbóż i rzepak.

Kto będzie musiał raportować skup zbóż i rzepaku?

Przedsiębiorcy, którzy będą objęci obowiązkiem przekazywania raportów, zostaną wybrani przez ministra właściwego do spraw rynków rolnych. Szczegółowe informacje dotyczące sposobu, formy oraz zakresu przekazywanych informacji zostaną przekazane przedsiębiorcom w zawiadomieniu od ministra. Wprowadzenie tych przepisów będzie miało wpływ na działalność przedsiębiorców, którzy prowadzą skup produktów rolnych.

Cel? Szybsza reakcja na ewentualne problemy

Zebrane dane pozwolą na bieżącą analizę sytuacji rynkowej, na podstawie której administracja państwowa będzie mogła podejmować właściwe decyzje. Projektowane rozporządzenie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i nie wymaga notyfikacji. Ponieważ projektowane przepisy nie zawierają przepisów technicznych, nie jest wymagana konsultacja z innymi organami i instytucjami UE.

Wprowadzenie nowych przepisów może budzić obawy wśród przedsiębiorców, którzy będą zobowiązani do przekazywania codziennych raportów. Jak czytamy w uzasadnieniu, taka analiza rynku jest kluczowa dla zapewnienia stabilności krajowego rynku rolnego. Dzięki temu, władze będą mogły szybciej reagować na ewentualne problemy, takie jak nadmierne importowanie artykułów z zagranicy, co może mieć negatywny wpływ na krajowych producentów rolnych. Czyżby? Co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzach.

źródło: legislacja.rcl.gov.pl

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x