piątek, 3 lutego, 2023
spot_imgspot_img

Za nami burzliwy tydzień na giełdowym rynku zbóż i oleistych

-REKLAMA-spot_img

Notowania soi i kukurydzy w Chicago są najwyższe od 6-7 miesięcy, podczas gdy pszenica (Chicago i Paryż) drożała drugi tydzień z rzędu i odrabiała wcześniejsze straty.

Na giełdzie w Paryżu, w rozliczeniu tygodniowym (21-28.01.2022), unijna pszenica podrożała o ponad 2% do 278,75 eur/t na piątkowym zamknięciu. Amerykański odpowiednik zyskał w Chicago niespełna 1%, a różnica w skali umocnienia wynika ze skokowego wzrostu kursu dolara wobec euro. Pszenica drożała to drugi z rzędu, po wielotygodniowej fali przecen.

Dużo bardziej, bo o 3%-4% umocniła się w minionym tygodniu kukurydza (po obu stronach Atlantyku). Jednak rekordzistą wzrostu tygodniowego była soja i śruta sojowa (+4% do +5%).

W minionym tygodniu na lekkim minusie tydzień zamknął jedynie unijny i kanadyjski rzepak. Zmienność dziennych notowań, zwłaszcza w Paryżu, była olbrzymia, ale piątkowe odbicie jedynie zminimalizowało wcześniejsze spadki.

Głównym czynnikiem napędzającym notowania zbóż w górę jest oczywiście realna groźba inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Skutkowałoby to zakłóceniami lub zaprzestaniem ukraińskiego eksportu ziarna oraz najpewniej nałożeniem embarga na handel z Rosją.

Kolejny czynnik to pogoda. Na półkuli północnej deficyt wody utrzymuje się na wielu obszarach upraw pszenicy ozimej w USA. Na półkuli południowej po zakończeniu rekordowych zbiorów pszenicy w Argentynie i Australii przychodzi czas na soję na południu kontynentu. Jednak pogoda dla upraw soi i kukurydzy nie jest tak łaskawa. W końcówce roku upały i dotkliwa susza dotykały Argentynę, Paragwaj i południową Brazylię, a na północy kontynentu występowały nadmierne opady. W styczniu na dużej części wysuszonych regionów pojawiły się potrzebne opady deszczu. Jednak straty w uprawach są już nieuniknione, stąd systematycznie spadają, rekordowe początkowo, prognozy zbiorów kukurydzy i soi w Ameryce Południowej.

Zmiany okresowe notowań:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

spot_img

Śledź nas

29,379FaniLubię
9,855ObserwującyObserwuj
17,000SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x