czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

W tym sezonie nasz eksport zbóż poza UE jest rekordowo wysoki

spot_img

Dane Komisji Europejskiej pokazują, że rośnie znaczenie naszego kraju na unijnym rynku zbóż. Od początku sezonu 2023/24 (od 1-lipca 2023) wysłaliśmy poza granice UE 4,14 mln ton pszenicy. Oznacza to duży wzrost w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego sezonu. Dzięki temu nasz udział w unijnym eksporcie pszenicy miękkiej sięga teraz 15%.

Polski eksport pszenicy miękkiej poza UE:

Polska zajmuje 3 miejsce w rankingu unijnych eksporterów pszenicy miękkiej

Wysyłki naszej pszenicy (poza UE) w sezonie 2023/24 wyprzedzają o 32% eksport z poprzedniego sezonu, kiedy to w ciągu pierwszych 49 tygodni wyeksportowaliśmy 3,13 mln ton tego zboża. Na prawie miesiąc przed końcem sezonu wyprzedzamy już rekordowy eksport pszenicy odnotowany w całym sezonie 2022/23 (3,64 mln ton).

W unijnym eksporcie pszenicy miękkiej liderem jest Francja (29% udział), która zdecydowanie wyprzedza Rumunię (22%) oraz Polskę (15%).

Unijni eksporterzy pszenicy miękkiej:

Od początku sezonu 2023/24 eksport wszystkich zbóż poza UE wzrósł aż o 31% w skali roku

Eksport wszystkich zbóż z Polski (poza UE) sięga w tym sezonie rekordowe 4,88 mln ton (na 02.06.2024), a pszenica stanowi 88% naszego eksportu ziarna. Znaczącą pozycję w naszym eksporcie poza UE stanowi również kukurydza – 548 tys. ton (11% udział). Dzięki dużemu popytowi na nasze zboża awansowaliśmy na 3 miejsce wśród unijnych eksporterów ziarna.

Unijni eksporterzy zbóż:

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x