czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

W lipcu wzrosły światowe ceny pszenicy, a ryż był najdroższy od 12 lat

spot_img

Według analityków FAO indeks cen pszenicy wzrósł w lipcu o 1,6 proc. odnotowując swój pierwszy miesięczny wzrost od dziewięciu miesięcy. Międzynarodowe ceny pszenicy zareagowały odbiciem w górę na wycofanie się Rosji z umowy zbożowej i ostrzał ukraińskich portów.  Utrzymująca się sucha pogoda w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych również zwiększyła presję wzrostową na ceny.

Ceny ryżu wzrosły

Światowe ceny ryżu wzrosły w lipcu o 2,8 procent, osiągając najwyższy poziom od września 2011 r., napędzany głównie wzrostem cen w segmencie rynku Indica. Na tym rynku wprowadzony przez Indie 20 lipca zakaz eksportu odmiany Indica sprzyjał oczekiwaniom większej sprzedaży z innych źródeł, wzmacniając presję na wzrost cen już wywieraną przez sezonowo ograniczone dostawy i zakupy w Azji.

Zwiększone sezonowe dostawy

Międzynarodowe ceny kukurydzy kontynuowały trend spadkowy ze względu na zwiększone sezonowe dostawy z trwających zbiorów w Argentynie i Brazylii oraz potencjalnie wyższą niż początkowo przewidywano produkcję w Stanach Zjednoczonych, gdzie warunki nieznacznie się poprawiły, a powierzchnia zasiewów została skorygowana w górę.

Wśród innych zbóż gruboziarnistych światowe ceny sorgo spadły równolegle z cenami kukurydzy, podczas gdy światowe ceny jęczmienia były prawie stabilne.

Źródło: FAO

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x