poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

USDA obniża w kwietniu swoje prognozy globalnej produkcji i zapasów zbóż

spot_img

W prognozie z 11-go kwietnia 2023 Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) obniżył o 3,7 mln ton (+8,9 mln ton w marcu) oczekiwane światowe zbiory zbóż (z ryżem) w trwającym sezonie 2022/23.

Gorsze w tym miesiącu prognozy zbiorów ziarna zbóż są konsekwencją niższych niż w marcu oczekiwań w stosunku do produkcji zbóż gruboziarnistych (-3,3 mln ton – m/m) i ryżu (-0,4 mln ton – m/m), przy prawie niezmienionej (m/m) wielkości zbiorów pszenicy.

USDA prognozuje, że światowa produkcja zbóż sięgnie w tym sezonie 2,734 mld ton i będzie o 2,2% niższa niż sezon wcześniej. Kwietniowa prognoza zakłada jednocześnie nieco wyższy niż w marcu poziom konsumpcji zbóż – oceniany na 2,765 mld ton. Oznacza to, że światowe zużycie zbóż obniży się o 1,4% (r/r), ale przewyższy oczekiwaną produkcję.

Konsekwencją najnowszych korekt światowego bilansu zbóż jest obniżenie prognozy globalnych zapasów zbóż o 4,5 mln ton (w stosunku do marca), do 758,4 mln ton na koniec 2022/23.

Aktualna prognoza oznacza, że w skali roku światowe zapasy zbóż spadną na koniec tego sezonu o 29,7 mln ton (-3,8% – r/r), ale wskaźnik zapasy/zużycie pozostanie na dosyć komfortowym poziomie 27,4% (zapasy pokryją nieco ponad 100 dni światowej konsumpcji). Warto mieć jednak świadomość, że ok. połowa globalnych zapasów zbóż zlokalizowana jest w Chinach.

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x