piątek, 23 lutego, 2024

Unijny import olejów roślinnych z Ukrainy wzrósł w tym sezonie aż o 1/3

spot_img

Według danych Komisji Europejskiej od początku lipca 2023 (początek sezonu 2023/24) Ukraina wysłała na rynek unijny ponad 726,7 tys. ton olejów roślinnych, czyli o prawie jedną trzecią więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (552 tys. ton).

Olej słonecznikowy dominuje w ukraińskim eksporcie olejów roślinnych

Kraje UE zaimportowały ponad 620 tys. ton ukraińskiego oleju słonecznikowego (udział 93,3% w całym imporcie w 2023/24), w porównaniu do 460,4 tys. ton rok wcześniej (udział 89,9 % w sezonie 2022/23).

Udział ukraińskiego oleju rzepakowego w unijnym imporcie zwiększył się z 14% do 36%

Wzrost dostaw do Europy notuje się także w przypadku ukraińskiego oleju rzepakowego – z 21,2 tys. ton w ubiegłym sezonie (udział – 13,5%) do 53,2 tys. ton w sezonie bieżącym (udział – 36,4%). Warto zauważyć, że w zeszłym roku Ukraina zajmowała dopiero trzecie miejsce pod względem eksportu tego produktu na terytorium UE, za Białorusią i Wielką Brytanią, które obecnie zajmują odpowiednio czwarte i drugie miejsce w rankingu.

Ukraina jest drugim, po Argentynie, dostawcą oleju sojowego do UE

W tym sezonie dostawy ukraińskiego oleju sojowego do UE spadły z 70,4 tys. ton w sezonie 2022/23 (udział 55,2%) do 53,6 tys. ton w 2023/24 (udział 25,5%). Spadek wynika ze znacznego wzrostu unijnych zakupów z Argentyny.

Duży import gotowych olejów rośłinnych ogranicza popyt na unijny rzepak i wywiera presję spadkową na ceny.

Notowania najbliższego kontraktu na rzepak – Euronext-Paryż

Źródło: KE

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x