piątek, 23 lutego, 2024

Unijne kontrakty na zboża w ograniczonym zakresie skorzystały ze wzrostów za oceanem

spot_img

Na giełdzie w Chicago kontrakty na zboża i kompleks sojowy drożały przez większą część tygodnia (kończącego się 20-go października), wspierane przez odradzający się popyt eksportowy, ale też wysoki przerób krajowej (USA) kukurydzy i soi na biopaliwa.

Ubiegłotygodniowe dane dotyczące eksportu z USA osiągnęły górną granicę oczekiwań analityków i wyniosły 633 tys. ton pszenicy, 881 tys. ton kukurydzy i 1,372 mln ton soi.

Wzrostom za Atlantykiem sprzyjają obawy pogodowe dotyczące perspektyw produkcji kukurydzy i soi w Ameryce Południowej. Suchy klimat w Brazylii powoduje opóźnienia w zasiewach soi, a krytyczne niskie stany rzek utrudniają transport zboża do portów. Deficyt opadów widoczny jest też w Argentynie, gdzie giełda w Rosario obniżyła swoje prognozy krajowej produkcji pszenicy z 16,5 do 16,3 mln ton.

Warto przypomnieć, że odbicie na giełdzie w Chicago zaczęło się 12-go października, czyli od publikacji miesięcznych prognoz w których USDA dokonał cięć krajowej produkcji kukurydzy i soi.

W Paryżu wzrost notowań zbóż był wolniejszy niż w Chicago

W skali minionego tygodnia (kończącego się 20-go października 2023) unijna pszenica podrożała o nieco ponad 5 euro (2,2%) do 240,0 eur/t. Kontraktowi w Paryżu pomogły znacznie większe wzrosty notowań amerykańskiej pszenicy.

Dominacja dostawców z basenu Morza Czarnego, a zwłaszcza z Rosji ograniczyła jednak skalę odbicia. Unijnemu kontraktowi na pszenicę nie pomogło również ubiegłotygodniowe umocnienie euro względem dolara. Droższe euro pogarsza perspektywy dla unijnego eksportu.

W analizowanym tygodniu unijna kukurydza podrożała o skromne 1,5 euro (0,7%) do 206,25 eur/t. Tydzień wcześniej listopadowa seria kontraktu ustalała swoje historyczne minima. Na rynku ciągle odczuwalna jest presja wynikająca z trwających w Europie i na całej półkuli północnej zbiorów. Jednak odradzający się popyt eksportowy na amerykańską kukurydzę wspiera odbicie kontraktu w Chicago, a pośrednio w Paryżu.

Unijny kontrakt na rzepak taniał podczas każdej z ubiegłotygodniowych sesji

W Paryżu listopadowa seria rzepaku (kończy obrót z końcem października) straciła na wartości w skali tygodnia ponad 32 euro (-7,6%), spadając do 394 eur/t. Piątkowe zamknięcie było najniższe od końca maja tego roku. Warto zwrócić uwagę, że kilkumiesięczne minima zaliczał także kanadyjski rzepak.

Duża podaż nasion na unijnym rynku obniża ceny. Do tego dochodzi ograniczony popyt wewnętrzny ze względu na rosnący import gotowych olejów roślinnych z Ukrainy.

Z drugiej strony, spadki notowań rzepaku powinno ograniczać trwające odbicie w notowaniach soi i bardzo wysokie ceny ropy.

Okresowe zmiany notowań kontraktów na zboża i oleiste – rzut oka na wykresy

Wykresy notowań najbliższego kontraktu futures na 20.10.2022:

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło: Euronext-Paryż, CBoT

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x