środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Unijny eksport zbóż spadł w tym sezonie o 6% (r/r), a import prawie się podwoił

spot_img

Według danych KE unijny eksport pszenicy w sezonie 2022/23, który rozpoczął się w lipcu, osiągnął 25,67 mln ton do 30 kwietnia, co oznacza wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego sezonu.

Unijny eksport pszenicy miękkiej w ujęciu tygodniowym

Eksport jęczmienia z UE w sezonie 2022/23 wyniósł 5,27 mln ton, czyli jest o 23 proc. mniejszy niż rok wcześniej. Eksport kukurydzy spadł do tylko 2,51 mln ton z 5,23 mln ton w poprzednim sezonem. Eksport wszystkich zbóż sięgnął 37,42 mln ton w porównaniu do 39,77 mln ton sezon wcześniej. Oznacza to spadek tempa eksportu zbóż o 6% –  r/r.

Unijny eksport/import zbóż w sezonie 2022/23:

Unijny import zbóż

Kraje UE sprowadziły w tym sezonie (do 30 kwietnia) aż 34,52 mln ton zbóż, czyli o 89% więcej niż w tym samym czasie poprzedniego sezonu.

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x