sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Eksport zbóż z Ukrainy spadł w kwietniu o 1/3

spot_img

Ukraina wyeksportowała w kwietniu 3,62 mln ton zbóż w porównaniu do 5,34 mln ton w marcu. Oznacza to spadek o 32% m/m, a wynika z sabotowania przez Moskwę działania korytarza zbożowego i ograniczeń w eksporcie wprowadzonych przez graniczące z Ukrainą kraje Unii Europejskiej.

Według oficjalnych danych, od początku sezonu 2022/23 Ukraina wyeksportowała 41,6 mln ton zbóż, w tym 14,4 mln ton pszenicy, 24,4 mln ton kukurydzy i 2,5 mln ton jęczmienia. W tym samym okresie sezonu 2021/22 eksport zbóż wyniósł 45,9 mln ton.

Inicjatywa zbożowa

Obecnie w portach Wielkiej Odessy na załadunek produktów rolnych czeka 10 statków, które zostaną wyeksportowane w ramach „inicjatywy zbożowej” – powiedział na antenie szef Rady Ludowej przy Odeskiej Administracji Wojskowej Serhij Braczuk. kanału telewizyjnego FREEDOM.

Bezpieczny korytarz

Negocjacje w sprawie przedłużenia umowy zbożowej (po 18 maja), która umożliwia Ukrainie eksport produktów przez bezpieczny korytarz na Morzu Czarnym, zaplanowano na 3 maja. Oczekuje się, że wezmą w nich udział wszystkie strony. Poinformował o tym Reuters, powołując się na anonimowego wyższego ukraińskiego urzędnika.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa Ukrainy

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x