środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Komisja Europejska opublikowała swoją decyzję w sprawie eksportu ukraińskich produktów rolnych

spot_img

Z dniem 2 maja, zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązują się do zniesienia jednostronnych środków dotyczących importu produktów rolnych pochodzących z Ukrainy. Jednocześnie 4 uprawy rolne – pszenica, kukurydza, rzepak i słonecznik – nie będą eksportowane do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji do 5 czerwca 2023 r.

Do pozostałych krajów Unii Europejskiej import wszystkich produktów z Ukrainy, w tym pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, będzie kontynuowany bez ograniczeń.

Tranzyt wszystkich ukraińskich produktów rolnych, w tym tych 4 upraw rolnych, jest utrzymywany przez wszystkie kraje Unii Europejskiej.

Pełna treść decyzji Komisji Europejskiej:

Komisja Europejska przyjęła dziś wyjątkowe i tymczasowe środki zapobiegawcze w odniesieniu do przywozu ograniczonej liczby produktów z Ukrainy w ramach wyjątkowej ochrony rozporządzenia w sprawie autonomicznych środków handlowych. Środki te są konieczne, biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności poważnych wąskich gardeł logistycznych występujących w pięciu państwach członkowskich. Środki dotyczą tylko czterech produktów rolnych – pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika – pochodzących z Ukrainy. Mają one na celu złagodzenie wąskich gardeł logistycznych dotyczących tych produktów w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji. Restrykcje wejdą w życie 2 maja i potrwają do 5 czerwca 2023 roku.

W tym okresie nasiona pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika pochodzące z Ukrainy mogą nadal być dopuszczane do swobodnego obrotu we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej innych niż pięć państw członkowskich pierwszej linii: Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja. Produkty mogą nadal znajdować się w obrocie lub tranzycie przez te pięć państw członkowskich w ramach wspólnej celnej procedury tranzytowej lub trafiać do kraju lub terytorium poza UE.

Jednocześnie Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków dotyczących pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika oraz wszelkich innych produktów pochodzących z Ukrainy.

Obawy rolników

Odnosząc się do obaw rolników w państwach członkowskich sąsiadujących z Ukrainą, środki te podtrzymują zdecydowane zobowiązanie UE do wspierania Ukrainy i zachowania jej zdolności do eksportu zboża, które ma kluczowe znaczenie dla wyżywienia świata i utrzymania cen żywności na niskim poziomie w obliczu ogromnych wyzwań niesprowokowanej agresji rosyjskiej.

Środki te stanowią część ogólnego pakietu wsparcia proponowanego przez Komisję i zostaną uzupełnione wsparciem finansowym dla rolników w pięciu państwach członkowskich oraz dalszymi środkami ułatwiającymi tranzyt zboża wywożonego z Ukrainy przez szlaki solidarności do innych państw członkowskich i krajów trzecich Państwa.

Komisja jest gotowa do ponownego wprowadzenia środków zapobiegawczych po wygaśnięciu obecnego rozporządzenia w sprawie autonomicznych środków handlowych w dniu 5 czerwca 2023 r., o ile ta wyjątkowa sytuacja będzie się utrzymywać.

Komisja jest gotowa rozpocząć ocenę sytuacji na unijnym rynku innych produktów wrażliwych w ramach przyspieszonej procedury ochronnej zawartej we wniosku Komisji dotyczącym nowego rozporządzenia w sprawie autonomicznych środków handlowych po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia.

Tło

UE tymczasowo zliberalizowała cały import z Ukrainy i zawiesiła środki ochrony handlu przeciwko ukraińskim firmom do 5 czerwca 2023 r. Dzięki tym środkom UE znacząco wspiera ogarniętą wojną gospodarkę Ukrainy. Wdrożyła również Solidarity Lanes, aby zapewnić, że ukraińskie zboże może dotrzeć do krajów najbardziej potrzebujących, ponieważ agresywna wojna Rosji poważnie ograniczyła dostęp Ukrainy do jej portów nad Morzem Czarnym. Ścieżki solidarności UE-Ukraina stały się kołem ratunkowym dla ukraińskiej gospodarki i nowym łącznikiem z Unią, służąc również zapobieganiu światowemu kryzysowi żywnościowemu.

Gwałtowny ruch na granicach między Ukrainą a UE miał wpływ na koszty logistyki i stworzył wąskie gardła, co spowodowało nasycenie pojemności magazynowych i łańcuchów logistycznych. Te wyjątkowe okoliczności wpływają na rentowność lokalnych producentów w tych państwach członkowskich. Komisja oceniła sytuację jako uzasadniającą podjęcie natychmiastowych działań zgodnie z art. 4 ust. 9 rozporządzenia w sprawie autonomicznych środków handlowych.

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x