wtorek, 20 lutego, 2024

Wyzwania i perspektywy dla producentów mleka w nadchodzących miesiącach

spot_img

W ostatnich miesiącach obserwujemy poprawę sytuacji podażowej na światowym rynku mleka, co wynika z wzrostu produkcji mleka w UE oraz odbicia dostaw w Nowej Zelandii i utrzymania dodatniej dynamiki w USA, pomimo zmniejszenia dostaw w Australii. Istnieje jednak duża niepewność co do przyszłej dynamiki dostaw, zwłaszcza na rynku UE. Prognozy KE z początku kwietnia wskazują na spadek unijnej produkcji mleka w 2023 o 0,2%. Z powodu spadków cen mleka pogłowie krów może obniżyć się o ok. 1%. 

Nie taki mleczny raj: wyzwania i perspektywy dla producentów mleka w nadchodzących miesiącach

Początek 2023 przyniósł spadek wolumenu eksportu

W ostatnim kwartale 2022 roku polski eksport mleczarski odnotował dynamiczny wzrost, wynoszący aż 21% rok do roku, co stanowi kontynuację wysokiej dynamiki z poprzedniego kwartału, gdzie wzrost wyniósł aż 49%. Niestety, dane za dwa pierwsze miesiące 2023 roku wykazały spadek dynamiki do nieco ponad 9% rok do roku. Główną przyczyną spadku jest obniżka cen artykułów mleczarskich, która wynika z stabilizacji wolumenu eksportu. Prawdopodobieństwo jest wysokie, że wartość eksportu mleczarskiego ogółem zacznie maleć w dalszej części roku, ze względu na utrzymujące się niskie ceny produktów mleczarskich.

Nie wszystko jednak stracone. Perspektywy sprzedaży do Chin wydają się być obiecujące, ze względu na odstąpienie od polityki „zero Covid” oraz spadek kosztów frachtu. Dodatkowo, lepsze wyniki chińskiej gospodarki mogą przyczynić się do poprawy sprzedaży. Warto zwrócić uwagę, że mimo trudności, polski sektor mleczarski wciąż ma potencjał na rozwój i ekspansję na zagraniczne rynki, co stanowi ważny element w kontekście dalszego rozwoju polskiej gospodarki.

Trudności branży mleczarskiej na koniec 2022 roku

 W ciągu ostatniego roku branża mleczarska miała wiele powodów do zadowolenia, ale niestety, ostatnie dane pokazują, że sytuacja ta może ulec zmianie. Pozytywny wynik finansowy za rok 2022 został osiągnięty pomimo zachwiania relacji między cenami produktów mleczarskich a ceną skupu surowca, co negatywnie wpłynęło na wyniki przetwórstwa mleka i produkcji serów. W czwartym kwartale 2022 r. branża odnotowała stratę na poziomie 280 mln zł, ale w całym 2022 roku udało jej się zwiększyć zyski o 72%. W marcu przeciętna cena skupu mleka była wyższa o 13% w relacji rocznej, ale w stosunku do grudnia’22 spadła o ok. 19%. Tymczasem ceny niektórych produktów mleczarskich, takich jak pełne mleko w proszku czy masło w blokach, obniżyły się o ok. 16-20% w porównaniu z rokiem poprzednim. Dodatkowo, indeks cen nowozelandzkiej giełdy GDT w pierwszej kwietniowej aukcji był na najniższym poziomie od września 2020 roku. 

Perspektywy na rynku mleka w 2023 r. Co czeka producentów?

Prognozy na kolejne miesiące wskazują na możliwe obniżki cen skupu mleka w Polsce. Analitycy PKO BP prognozują, że przeciętna cena skupu w 2023 roku zmniejszy się o 10-15% r/r, co stanowi większy spadek niż przewidywany na koniec 2022 roku. Istotnymi czynnikami kształtującymi te prognozy będą czynniki popytowe. Z jednej strony, spowolnienie gospodarcze i spadek siły nabywczej konsumentów mogą wpłynąć na spadki cen skupu, podobnie jak spadek kosztów pasz i nawozów, który może ograniczać opłacalność produkcji mleka. Z drugiej strony, prawdopodobny wzrost popytu na rynkach zewnętrznych, w tym w Chinach, może pomóc w ograniczeniu spadków cen. Ponadto, prognozowany spadek produkcji w UE może także wpłynąć na wyhamowanie tempa obniżek cen.

Jak zawsze, czas pokaże, czy prognozy te będą miały odzwierciedlenie w nadchodzących miesiącach.

źródło Agro Nawigator

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x