niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Umocnienie złotego stabilizuje ceny na krajowym rynku paliw

spot_img

Dane e-Petrol pokazują, że cena średnia ON jest na polskich stacjach paliw już o 4 grosze niższa od ceny benzyny 95 oktanów, które to paliwo ostatnio drożeje. W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 12-go kwietnia 2023, cena netto benzyny 95-oktanów wzrosła o 5 groszy za litr (+4 grosze tydzień wcześniej), a diesla o symboliczny 1 grosz na litrze (-3 grosze tydzień wcześniej).

Od początku 2023 benzyna w hurcie drożeje o 23 gr/l (Pb95), ale diesel potaniał w tym czasie o 58 groszy (bez VAT).

Kolejny już raz tygodniowy lekki wzrost cen benzyn w hurcie wynika z kontynuacji odbicia cen ropy. Notowania giełdowe ropy Brent rosną od 20-go marca, kiedy to zaliczyły 15-miesięczne minima, nieco powyżej 72 usd/b (zamknięcie). Od wspomnianego dołka ropa umocniła się o blisko 20% do ok. 87 usd/b w czwartkowe popołudnie. Skokowe wybicie notowań surowca na początku kwietnia wynikało z decyzji o obniżeniu wydobycia ropy przez OPEC i Rosję.

Na szczęście dla kierowców dolar osłabia się, a jego kurs do złotego obniżył się w skali tygodnia o blisko 10 groszy. W czwartek (13-go kwietnia) usd wyceniany jest na ok. 4,21 zł – najniżej od początku kwietnia 2022 roku.

Kursy walut mają duże znaczenie dla cen, ponieważ Polska importowała w 2022 roku aż 30% diesla, 23% zużywanych w kraju benzyn i prawie cały LPG.

Ceny na stacjach paliw:

Według e-Petrol w połowie 15-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,77 zł/l i 6,73 zł/l. Oznacza to, że cena popularnej 95-ki wzrosła o 2 grosze, a ON potaniał o 1 grosz za litr w skali tygodnia. Jest to drugi tydzień z rzędu, kiedy cena średnia diesla jest niższa od ceny benzyny. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w lipcu ubiegłego roku. W skali całej UE odwrócenie relacji cenowych dwóch najważniejszych paliw nastąpiło już kilku tygodni wcześniej.

Ceny średnie paliw w detalu: 12-04-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,37 zł/l ( +1 gr/l);
• Pb95: 6,77 zł/l ( +2 gr/l);

• ON: 6,73 zł/l ( -1 gr/l);
• LPG: 3,09 zł/l ( 0 gr/l).

Ceny paliw w kraju (na wykresie):

Dla porównania notowań ropy Brent usd/b (prawa oś)i kursu USD/PLN (lewa oś):

Ceny paliw mocno spadły od swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca), a diesel kosztuje mniej niż przed rokiem. Jednak porównywanie cen w skali 12 miesięcy ma teraz niewielki sens, ponieważ rok temu byliśmy na początku wojny na Ukrainie (ceny wystrzeliły w górę).

Lepszym porównaniem jest pokazanie zmiany w stosunku do okresu sprzed wybuchu konfliktu.

Okazuje się, że na stacjach ciągle płacimy z dwa główne paliwa o 1,4-1,5 zł/l więcej niż w tygodniu sprzed najazdu Rosji na Ukrainę. Częściowo winny jest temu kurs USD/PLN, który był wtedy o ponad 20 groszy niższy (poniżej 4,0 zł), ale powinien to z nawiązką zrekompensować blisko 10% spadek notowań ropy Brent od 20.02.2022 (czyli sprzed wybuchu wojny na Ukrainie).

Zmiany cen paliw w skali roku i od wybuchu wojny na Ukrainie:

Marże stacji paliw:

W połowie 15-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON 9 gr/l (6 gr/l – tydzień wcześniej) i 6 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej 7 gr/l). 

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych poszczególnym odbiorcom.

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w kilku poprzednich latach.

Ceny średnie na stacjach paliw krajach Unii Europejskiej:

Trzeba stwierdzić, że dane KE pokazują w Polsce jedne z najniższych cen paliw w całej Unii Europejskiej. Ceny paliw w UE są wyrażone w euro, dotyczą cen płaconych przez konsumentów i zawierają obciążenia podatkowe:

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x