poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Umocnienie złotego i tańsza ropa pomagają kierowcom

spot_img

Ostatnie głębokie przeceny na rynku ropy oraz umocnienie złotego wobec dolara zatrzymały trend wzrostowy cen benzyny widoczny na krajowych stacjach paliw. Niestety diesel nadal drożał w tygodniu kończącym się 15-listopada, ale skala podwyżki mocno zmalała. Lepsze informacje płyną z rynku hurtowego, gdzie ceny obu głównych paliw obniżyły się w ostatnich dniach. Jednocześnie sezon grzewczy powoduje, że rośnie zapotrzebowanie na olej opałowy (identyczny z ON), co podnosi ceny diesla w stosunku do benzyny.

Paliwa są w hurcie tańsze w skali tygodnia

 W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 15-go listopada 2023, cena średnia netto diesla i benzyny spadła odpowiednio o 10 i 12 groszy na litrze. Był to spory spadek, który zniwelował część powyborczych podwyżek.

Stąd od czasów wyborów parlamentarnych benzyna drożeje w hurcie o tylko 26 gr/l, a ON o 52 gr/l.

Warto przypomnieć, że w skali października oba paliwa podrożały już o 42-45 gr/l, ale we wrześniu (trwała kampania wyborcza) benzyna potaniała o 65 groszy, a ON o 42 grosze na litrze. Oczywiście, tak tanio mogły zaopatrywać się jedynie podmioty, które wcześniej miały podpisane umowy z Orlenem. Państwowy koncern, jak sam oświadczył, odpowiada za 65% hurtowego i detalicznego rynku paliw. Pozostali właściciele stacji paliw i dostawcy hurtowi podlegają normalnym zjawiskom rynkowym, stąd albo oferują droższe paliwo, albo ponoszą straty na sprzedaży.

Dla przypomnienia, w skali sierpnia ceny hurtowe obu paliw zmieniły w niewielkim zakresie. Za to w lipcu ceny wzrosły odpowiednio o 37 gr/l (Pb95) i 33 gr/l (ON).

Porównując ceny od początku 2023 można zauważyć, że benzyna w hurcie tanieje o 22 gr/l (Pb95), a diesel traci w tym czasie 78 gr za litr (bez VAT).

Na stacjach tylko diesel podrożał w ostatnim tygodniu

Według e-Petrol.pl w połowie 46-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,54 zł/l i 6,72 zł/l. Oznacza to, że cena popularnej 95-ki pozostała na niezmienionym poziomie, ale cena średnia diesla wzrosła o 3 gr/l w skali tygodnia.

Cena średnia LPG, na poziomie 3,09 zł/l, nie zmieniła się od kilku tygodni.

Ceny średnie paliw w detalu: 15-11-2023 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,14 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 6,54 zł/l (0 gr/l);

• ON: 6,72 zł/l (+3 gr/l);
• LPG: 3,09 zł/l ( 0 gr/l).

Ceny hurtowe i detaliczne paliw w kraju (w ujęciu tygodniowym):

Dla porównania notowania ropy Brent na tle zmian kursu USD/PLN:

Krajowe paliwa są ciągle tańsze niż przed rokiem

Dzięki sztucznie zaniżonym przed wyborami cenom paliwa są na razie tańsze w stosunku do swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023). Jednocześnie diesel kosztuje na stacjach o 14% mniej niż przed rokiem, ale cena Pb95 jest o tylko 1% niższa w skali roku.

Jeśli jednak dołożylibyśmy do obecnych poziomów 0,4-0,7 zł/l (tyle więcej kosztują paliwa u naszych południowych sąsiadów), to okaże się, że przynajmniej benzyna byłaby na stacjach droższa niż rok temu.

Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie:

W połowie 46-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON 22 gr/l (12 gr/l tydzień wcześniej) i 33 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej było to 23 gr/l). 

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych wcześniej poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji.

W tym roku stacje paliw czerpią ponadprzeciętne zyski ze sprzedaży diesla

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w kilku poprzednich latach.

Od początku 2023 roku analogiczna marża średnia stacji paliw wynosi po ok. 16 groszy/l dla benzyny 95-oktanów i 15 gr/l dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku zbliżona do średniej wieloletniej, to w przypadku ON jest ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

Marże modelowe stacji paliw w skali rocznej:

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x