piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Tygodniowy raport rynków rolnych

spot_img

Co przyniósł ostatni tydzień? Poprawę ekonomiczną czy być może kryzys na rynkach rolnych? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w analizie poszczególnych rynków rolnych poniżej.

Rynek wieprzowiny

Ceny tuczników w Europie spadają na łeb na szyję. W ciągu tygodnia na Półwyspie Iberyjskim cena spadła o 4 centy, w Danii o 3 centy a w Holandii o 6 centów. Jedynie we Francji cena pozostała bez zmian a we Włoszech zanotowano wzrost wysokości 6 centów za zasługą większej liczba turystów. W Niemczech w dniu 4/08/2021 w notowaniach VEZG cena skupu tuczników spadła do poziomu 1,37 €/kg (wbc).

W Polsce natomiast sytuacja z goła inna. Na skutek wprowadzenie czerwonej strefy na terenach o znacznej koncentracji produkcji trzody chlewnej, zaczęło brakować tuczników pochodzących ze stref wolnych od ASF przez co ceny wzrosły o parę groszy. Jak informuje KZP-PTCH w zeszłym tygodniu za tuczniki w klasie E ze strefy wolnej rolnicy średnio otrzymują 6,35 zł/kg. Niestety krajowe zakłady przetwórcze zaczęły importować żywiec z krajów zachodnich (głównie Belgia i Niemcy), które oferują konkurencyjne ceny. Dla hodowców jest to sytuacja gorsza niż dramatyczna. 

W dniach 26.07 – 1.08.2021 r. według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW  dostawcy uzyskiwali średnio:

 • za żywiec – 5,07 zł/kg , tyle samo co tydzień wcześniej.  Żywiec ten był o 4% droższy niż przed tygodniem. W odniesieniu do analogicznego okresu 2020 r. cena tego żywca była o 4% wyższa.
 • za półtusze wieprzowe 7,23 zł/kg. Cena ta była o 2% wyższa niż przed tygodniem i o 0,3% wyższa niż przed miesiącem. W porównaniu do zeszłego roku cena półtusz jest o 3% wyższa. 
 • za świnie rzeźne klasy E w UE-  150,00 EUR/100kg mps, o 0,6% mniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 4,7% mniej niż przed miesiącem. Cena ta była zbliżona analogicznego okresu 2020r. 
 • Cena świń rzeźnych wyrażona w walucie unijnej wyniosła 144,90 EUR/100kg. Wartość ta była o 3,9% wyższa w porównaniu do zeszłego tygodnia jednak o 0,4% niższa w porównaniu do zeszłego raportu. Cena ta była wyższa o 0,6% wyższa niż rok temu.

Rynek drobiu 

Cały czas w kraju widnieją duże dysproporcje cenowe. Najtańszy żywiec jest na południu Polski, a najdroższy na północy. Niestety ptasia grypa nie odpuszcza. Ostatnio potwierdzone ognisko w powiecie żuromińskim może znowu zachwiać równowagę między podażą a mocą przerobową ubojni co skutkować będzie destabilizacją cenników w krajowych skupach. 

W dniach 26.07 – 1.08.2021 r.  według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW  dostawcy uzyskiwali średnio:

 • za kurczęta brojlery – 4,24 zł/kg. Był to poziom cen zbliżony do tych w poprzednim tygodniu. Cena tego żywca była o 30% wyższa niż przed rokiem. 
 • za indyki  5,41 zł/kg, o 4% mniej niż tydzień wcześniej o 12% niższa niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku indyki podrożały o 25%
 • za kaczki brojlery – 4,97 wobec 4,96 zł/kg tydzień i miesiąc wcześniej, ale o 12% więcej niż przed rokiem.

Ceny zbytu mięsa drobiowego

 • za tuszki kurcząt patroszonych – 7,24 zł/kg, o 2% więcej niż tydzień wcześniej, i o 5% więcej niż przed miesiącem W porównaniu z cenami notowanymi przed rokiem tuszki kurcząt były droższe o 50%
 • za tuszki indyków – 11,32 zł/kg, o 2% mniej niż w poprzednim tygodniu i o 2% niższym niż przed miesiącem. W porównaniu z cenami notowanymi przed rokiem tuszki indyków były droższe o 42%

Rynek wołowiny

Ceny bydła w minionym tygodniu wystrzeliły w górę. Brak dostępności żywca wpływa znacząco na krajowe cenniki. Zakłady ubojowe walcząc o dostawy podnoszą stawki w związku z czym jesteśmy świadkami wzrostu cen rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu groszy. W dniach 26.07 – 1.08.2021 r. według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW  dostawcy uzyskiwali średnio: 

 • za żywiec wołowy- 7,39 zł/kg, o 1% więcej niż w poprzednim tygodniu oraz o 2% więcej niż przed miesiącem. Bydło rzeźne było również o 22% droższe niż przed rokiem.
 • za kompensowane ćwierćtusze wołowe – 14,56 zł/kg, o 2% drożej niż w poprzednim tygodniu. Cena ćwierćtusz utrzymała się na poziomie o 3% wyższym sprzed miesiąca, i o 17,5% wyższym niż przed rokiem.
 • za bydło rzeźne klasy R3 na rynku unijnym – 383,43 eur/100kg. Cena ta była o 0,6% wyższa niż przed miesiącem oraz o 9,6% wyższym niż przed rokiem
 • Cena bydła rzeźnego w Polsce wyrażona w walucie unijnej wyniosła 355,35 EUR/100 kg. Cena ta była o 3,7% niższa niż przed tygodniem i o 2,1% wyższa niż przed miesiącem oraz o 21,8% wyższa niż przed rokiem
 • średnie ceny wbc oferowane za byki wahają się w granicach 13,10-16,35 zł/kg, jałówek 12,50-16,00 zł/kg, krów 8,10-13,65 zł/kg. 
 • średnie ceny oferowane przez zakłady w wadze żywej wynoszą: za byki 8,21 zł/kg, za jałówki 7,31 zł/kg, za krowy 5,41 zł/kg.

Rynek mleka

Ostatnia aukcja na platformie GDT która miała miejsce 3 sierpnia, jest ósmą z kolei, kiedy indeks cenowy spadł o 1%. Przekłada się to na ceny na świecie jak i również w kraju. Spowodowane jest to dużymi zapasami tłuszczu mlecznego na rynku europejskim oraz niższą ceną mleka w proszku, przez mniejszy import ze strony Chin. Choć ceny co prawda są wyższe niż rok temu nie wyrównują jednak różnicy wzrostu kosztów produkcji. Obecnie na krajowym rynku średnia cena za surowe mleko do skupu kształtuje się na poziomie 1,49-1,52 zł/l.

Źródło:kowr.pl
zdj:unsplash.com

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x