środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Przedłużenie scalania gruntów

spot_img

Specyfiką polskiej wsi bywa dość często historycznie uwarunkowana, skomplikowana sieć własności działek rolnych. W wielu przypadkach poważnie utrudnia to pracę w gospodarstwach, w skład których wchodzą oddalone od siebie działki. Rolnicy zmuszeni są ponosić dodatkowe koszty związane z obsługą tych gruntów. Liczy się także czas związany np. z transportem rolniczego sprzętu między działkami. Unijni i krajowi prawodawcy podjęli więc działania zmierzające do wsparcia procesu scalania gruntów i gospodarstw. 

Będzie nowe prawo?

Od 9 do 18 sierpnia br. potrwają konsultacje społeczne projektu ministerialnego rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Scalanie gruntów” w ramach Poddziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa” objętego środkami Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Nowe działki i scalanie

Zmiana polegać ma na wydzieleniu nowych działek ewidencyjnych o ukształtowaniu odmiennym do pierwotnego, Cel zasadniczy to zmniejszenie liczby małych, rozproszonych działek wchodzących w skład gospodarstw rolnych i w konsekwencji także powiększenie ich średniej wielkości. 

Program zakłada też wykonanie prac w zakresie tzw.  zagospodarowania poscaleniowego terenu. W ich zakres wejdzie m.in. stworzenie funkcjonalnej sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych oraz wykonanie zadań wpływających na regulację stosunków wodnych na obszarze objętym scaleniem. 

Po wejściu w życie, konsultowana regulacja prawna, ma też dostosować warunki przyznawania pomocy finansowej do zmian przepisów Unii Europejskiej (UE) w zakresie wydłużenia okresu realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (PROW 2014–2020). W grę wchodzi przedłużenie okresu jej obowiązywania o 2 lata. 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, rozliczenie PROW 2014–2020 powinno nastąpić do końca 2023 r. Natomiast po zmianie prawa zakończenie realizacji operacji i złożenie wniosku o płatność końcową przedłużone zostanie do dnia 30 czerwca 2025 r.

Ponad 286 mln euro i więcej

Na realizację operacji pod nazwą „Scalanie gruntów”, na obecnym etapie przeznaczono kwotę w wysokości 286, 3 mln euro. Fundusze te zostaną jednak zwiększone o alokacje przewidziane dla Polski na rok obecny i przyszły. 

Swoją opinię w sprawie konsultowanego projektu ma też wydać Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Źródła: MRiRW i Kancelaria Prezesa RM.
Foto: Pixabay  

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x