sobota, 24 lutego, 2024

Tempo rocznej inflacji przestało spadać w listopadzie

spot_img

Według piątkowego (15.12.2023) raportu finalnego GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie o 6,6%  w stosunku rocznym (6,6% w październiku). W tym wzrost cen towarów sięgnął 5,9%, a usług 8,6% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. 

Szybki odczyt, opublikowany na koniec listopada, wskazywał na inflację roczną na poziomie 6,5 proc. Pełne dane są więc nieco gorsze od wstępnego odczytu, ale też od prognoz większości analityków.

W stosunku do października 2023 ceny towarów i usług wzrosły o 0,7% (w tym towarów o 1,0% przy spadku cen usług o 0,1%).  Największy wpływ na wzrost miesięczny (ponad połowa) ma transport (+0,43% m/m), a w nim dużo wyższe niż w październiku ceny paliw.

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do analogicznegookresu roku poprzedniego (w %)

Wskaźnik rocznej inflacji zatrzymał się na wysokim poziomie

Mimo wysokiej przed rokiem bazy (17,5% wyniosła inflacja w listopadzie 2022) spadek wskaźnika rocznej inflacji zatrzymał się na wysokim poziomie. Dla porównania inflacja w strefie euro i w USA jest o ponad połowę niższa. 

Proste wyliczenie pokazuje, że w skali dwóch lat ceny towarów i usług wzrosły w Polsce aż o 24,1%! Na poziom listopadowej inflacji negatywnie wpłynęły dużo droższe (+8,8%) niż w październiku paliwa sztucznie zaniżone wcześniej przez państwowy PKN Orlen. 

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. (dwie zaznaczone kolumny = r/r i m/m):

Warto zauważyć, że w skali roku najmocniej wzrosły ceny płacone w restauracjach i hotelach – 10,3%, edukacja – 10,4%. Mocno podrożała też żywność i napoje bezalkoholowe – 7,3% oraz użytkowanie domu (w tym nośniki energii)  – 8,1%. 

Wśród żywności znajdą się coraz liczniejsze grupy artykułów, które potaniały od listopada 2022 (np. mąka, mleko, masło, oleje roślinne i inne tłuszcze, cukier, i drób).

Ceny wzrosły w stosunku do października, głównie za sprawą droższych paliw

Niestety w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,7% (drugi miesiąc z rzędu) po pięciu miesiącach (od maja do września) stabilizacji lub spadków). 

Do kwietnia, przez 15 kolejnych miesięcy ceny systematycznie rosły.

W skali miesiąca żywność podrożała o 0,9%, a koszty użytkowania mieszkania (w tym nośniki energii) wzrosły o 0,1%. W tym czasie paliwa do prywatnych środków transportu wzrosły aż o 8,8% (w październiku potaniały o 4,2%) w stosunku do października. 

Zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych w stosunku do okresu poprzedniego (w %)

Źródło: GUS

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x