piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Światowe ceny żywności wróciły w sierpniu do trendu spadkowego

spot_img

Indeks cen żywności FAO wyniósł średnio 121,4 punktu w sierpniu 2023 r., co oznacza spadek o 2,1 procent w porównaniu z lipcem. Warto przypomnieć, że w lipcu indeks cen żywności wzrósł minimalnie. Sierpniowy poziom cen żywności (indeksu FAO) jest niższy o 24,0 procent od maksimum osiągniętego w marcu 2022 r. Spadek indeksu odzwierciedlał niższe (m/m) ceny przetworów mlecznych, olejów roślinnych, mięsa i zbóż, przy tylko niewielkim wzroście cen cukru.

Indeks cen żywności FAO

Indeks cen zbóż FAO wyniósł w sierpniu średnio 125,0 punktów, co oznacza spadek o 0,7 proc. w stosunku do lipca i o 14,1 proc. poniżej wartości sprzed roku.

Międzynarodowe ceny pszenicy spadły o 3,8 procent, głównie ze względu na wyższą dostępność sezonową wynikającą z trwających zbiorów u kilku wiodących eksporterów z półkuli północnej. Międzynarodowe ceny zbóż gruboziarnistych również spadły w sierpniu o 3,4 proc.

Ceny kukurydzy spadły siódmy miesiąc z rzędu, osiągając najniższą wartość od września 2020 r., do czego przyczyniły się duże globalne dostawy po rekordowych zbiorach w Brazylii i rozpoczęcie żniw w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wśród innych zbóż grubych światowe ceny sorgo spadły w sierpniu pod wpływem rozpoczęcia zbiorów w Stanach Zjednoczonych Ameryki, największym na świecie eksporterze sorgo, podczas gdy światowe ceny jęczmienia nieznacznie wzrosły.

Dla kontrastu, Indeks cen ryżu FAO wzrósł w sierpniu o 9,8 procent miesiąc do miesiąca, osiągając nominalny najwyższy poziom od 15 lat, odzwierciedlając zakłócenia w handlu zarejestrowane w następstwie lipcowego zakazu eksportu białego ryżu Indica w Indiach. W kontekście sezonowo ograniczonych dostępności przed zbiorami nowych roślin, niepewność co do czasu trwania zakazu i obawy, że ograniczenia eksportowe zostaną rozszerzone na inne rodzaje ryżu, spowodowały, że podmioty łańcucha dostaw utrzymywały zapasy, renegocjowały umowy lub zaprzestały ustalania cen ofert, ograniczając w ten sposób większość handlu do małych wolumenów lub do wcześniej zawartych sprzedaży.

Indeks cen olejów roślinnych FAO wyniósł w sierpniu średnio 125,8 punktu, co oznacza spadek o 3,1 procent miesiąc do miesiąca po krótkotrwałym wzroście w lipcu. Spadek odzwierciedlał niższe światowe ceny olejów palmowego, słonecznikowego, sojowego i rzepakowego.

Międzynarodowe ceny oleju palmowego spadły w sierpniu umiarkowanie, do czego przyczyniły się głównie ograniczone globalne zakupy importowe, a także sezonowy wzrost produkcji w wiodących krajach produkujących olej palmowy w Azji Południowo-Wschodniej.

W międzyczasie światowe ceny oleju słonecznikowego spadły o prawie 8 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem w związku ze słabnącym popytem importowym, który zbiegł się z obfitymi ofertami ze strony głównych eksporterów.

Jeśli chodzi o olej sojowy i rzepakowy, ceny światowe obu spadły z powodu poprawy warunków upraw soi w Stanach Zjednoczonych oraz dużych światowych dostaw przeznaczonych na eksport.

Indeks cen przetworów mlecznych FAO w sierpniu wyniósł średnio 111,3 punktu, co oznacza spadek o 4,0 proc. w stosunku do lipca  (ósmy z rzędu miesięczny spadek) i aż o 22,4 proc. poniżej analogicznej wartości w roku ubiegłym.

W sierpniu międzynarodowe ceny wszystkich przetworów mlecznych spadły, przy czym najbardziej spadły ceny pełnego mleka w proszku, na co wpływ miały obfite dostawy, zwłaszcza z Oceanii, przy sezonowo rosnącej produkcji, a także spowolnienie tempa importu z Chin, chociaż wielkość importu pozostała stosunkowo wysoka.

Ceny odtłuszczonego mleka w proszku spadły do najniższego poziomu od połowy 2020 r. ze względu na ograniczony popyt importowy i słabą aktywność rynkową związaną z wakacjami w Europie. Co więcej, spadły międzynarodowe ceny masła i sera, co odzwierciedla podobne czynniki w połączeniu ze stałymi prognozami produkcji w Oceanii.

Indeks cen mięsa FAO w sierpniu wyniósł średnio 114,6 pkt., co oznacza spadek o 3,0 proc. w stosunku do lipca i 5,4 proc. w stosunku do wartości sprzed roku. Międzynarodowe ceny wszystkich rodzajów mięsa spadły w sierpniu, przy czym najbardziej gwałtowny spadek odnotowano w przypadku mięsa owczego, do czego przyczynił się głównie wzrost możliwości eksportu, głównie z Australii, oraz słabszy popyt z Chin.

Ceny mięsa wieprzowego spadły, napędzane głównie przez ograniczony popyt na import ze strony wiodących importerów, w połączeniu z dużymi możliwościami eksportu w Europie przy ograniczonej sprzedaży wewnętrznej.

Światowe ceny mięsa drobiowego w sierpniu nadal spadały, głównie dzięki obfitym dostawom, szczególnie z Brazylii, pomimo dużych zakupów dokonywanych przez kilku wiodących importerów z Azji Wschodniej i Bliskiego Wschodu.

Indeks cen cukru FAO w sierpniu wyniósł średnio 148,2 pkt., co oznacza wzrost o 1,3 proc. w stosunku do lipca i aż o 34,1 proc. w stosunku do poziomu z tego samego miesiąca ubiegłego roku. Wzrost światowych cen cukru wynikał głównie ze zwiększonych obaw o wpływ zjawiska pogodowego El Niño na perspektywy światowej produkcji. W Indiach opady poniżej średniej w sierpniu miały szkodliwy wpływ na rozwój upraw trzciny cukrowej, natomiast oczekuje się, że utrzymująca się sucha pogoda w Tajlandii będzie miała negatywny wpływ na produkcję cukru w sezonie 2023/2024. W Brazylii deszcze na niektórych obszarach utrudniały prace polowe, jednakże aktualnie zbierane duże plony ograniczyły presję na wzrost światowych cen cukru. Do ograniczenia wzrostu światowych cen cukru przyczyniło się także osłabienie reala brazylijskiego wobec dolara amerykańskiego oraz niższe ceny etanolu.

Notowania subindeksów FAO

Źródło: FAO

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x