czwartek, 22 lutego, 2024

Światowe ceny żywności spadły w grudniu do poziomu najniższego od lutego 2021 roku

spot_img

Jak wynika z najnowszego raportu, Indeks cen żywności FAO (śledzący międzynarodowe ceny głównych towarów żywnościowych) wyniósł 118,5 punktu w grudniu 2023 r., co oznacza spadek o 1,8 punktu (1,5 procent) w porównaniu z poziomem z listopada. Indeks ukształtował się o 13,3 punktu (10,1 procent) poniżej poziomu sprzed roku. Grudniowy wskaźnik jest najniższy od lutego 2021 roku.

Indeks cen żywności FAO:

W grudniu spadki indeksów cen cukru, olejów roślinnych i mięsa z nawiązką zrównoważyły wzrosty cen przetworów mlecznych i zbóż.

Notowania poszczególnych subindeksów FAO:

Zboża droższe w grudniu, ale tańsze w skali roku

Indeks cen zbóż FAO wyniósł w grudniu średnio 122,8 punktu, co oznacza wzrost o 1,8 punktu (1,5 procent) w porównaniu z listopadem, ale wciąż o 24,4 punktu (16,6 procent) poniżej wartości z grudnia 2022 roku.

Po czterech kolejnych miesiącach spadków, w grudniu ceny eksportowe pszenicy wzrosły, czemu sprzyjały zakłócenia logistyczne związane z pogodą u niektórych głównych eksporterów oraz napięcia na Morzu Czarnym w związku ze stałym popytem.

Światowe ceny kukurydzy również wzrosły w grudniu, do czego przyczyniły się obawy dotyczące zasiewów drugiej uprawy w Brazylii oraz ograniczenia logistyczne utrudniające dostawy z Ukrainy.

Wśród innych zbóż grubych wzrosły światowe ceny jęczmienia, natomiast ceny sorgo nieznacznie spadły.

W grudniu indeks cen całego ryżu FAO wzrósł o 1,6 procent w porównaniu z poziomem z listopada. Notowania Indici potwierdziły ten wzrost, rosnąc w odpowiedzi na zakupy dokonywane przez niektórych azjatyckich nabywców i zmniejszoną konkurencję wśród eksporterów z powodu indyjskich ograniczeń eksportowych i ograniczonej dostępności w Wietnamie. Według indeksu ryżu międzynarodowe ceny ryżu odnotowały w 2023 r. 21-procentowy roczny wzrost, głównie ze względu na obawy dotyczące wpływu El Nino na produkcję ryżu oraz w następstwie ograniczeń eksportowych nałożonych przez Indie.

W 2023 roku zboża były tańsze o 15,4% w skali roku

Indeks cen zbóż FAO za cały rok w 2023 r. wyniósł 130,9 punktu, co oznacza spadek o 23,8 punktu (15,4 procent) w porównaniu z rekordową średnią roczną w 2022 r., co odzwierciedla dobrze zaopatrzone rynki światowe.

Oleje roślinne taniały lekko w grudniu i mocno w skali roku

Indeks cen olejów roślinnych FAO wyniósł w grudniu średnio 122,4 punktu, co oznacza spadek o 1,7 punktu (1,4 procent) miesiąc do miesiąca po krótkotrwałym wzroście w listopadzie.

Spadek wskaźnika cen odzwierciedlał niższe światowe ceny olejów palmowego, sojowego, rzepakowego i słonecznikowego, czemu sprzyjały ograniczone zakupy od głównych importerów, pomimo sezonowo niższej produkcji w wiodących krajach produkujących.

Tymczasem światowe ceny oleju sojowego spadły o ponad 3 procent w porównaniu z listopadem w wyniku spowolnienia popytu w sektorze biodiesla, a także poprawy warunków pogodowych w częściach głównych rozwijających się regionów Brazylii. Międzynarodowe ceny olejów rzepakowych i słonecznikowych spadływ wyniku umiarkowanego światowego popytu importowego.

Oleje roślinne były tańsze w 2023 roku aż o 1/3 w porównaniu z rekordowym poprzednim rokiem

Za cały rok 2023 wskaźnik cen olejów roślinnych FAO wyniósł 126,3 punktu, co oznacza gwałtowny spadek (o 61,5 punktu, czyli 32,7 procent) w porównaniu z 2022 r. i najniższy od trzech lat w związku z poprawą światowych dostaw.

Produkty mleczne drożały w grudniu, ale straciły na wartości rok do roku

Indeks cen produktów mlecznych FAO  wyniósł w grudniu średnio 116,1 punktu, co oznacza wzrost o 1,9 punktu (1,6 procent) w porównaniu z listopadem, co oznacza trzeci z rzędu miesięczny wzrost i kształtuje się o 22,2 punktu (16,1 procent) poniżej odpowiedniej wartości rok temu.

Do grudniowego wzrostu indeksu przyczyniły się wyższe notowania cen masła, pełnego mleka w proszku (WMP) i serów. W przypadku masła i sera ceny międzynarodowe wzrosły, głównie dzięki wysokiej sprzedaży wewnętrznej w Europie Zachodniej przed sezonem świątecznym, kontrastującej z utrzymującymi się ograniczeniami podaży na rynku, pomimo sezonowego wzrostu dostaw mleka w regionie. Dodatkowo zwiększony popyt importowy z Bliskiego Wschodu również wsparł notowania cen serów.

Tymczasem silny światowy popyt importowy doprowadził do wzrostu międzynarodowych cen WMP, podczas gdy rynki w Europie pozostały w dużej mierze nieaktywne ze względu na święta.

Z kolei światowe ceny odtłuszczonego mleka nieznacznie spadły ze względu na ograniczony popyt.

Uśredniony indeks cen przetworów mlecznych spadł w 2023 roku o 17%

W całym 2023 r. wskaźnik cen przetworów mlecznych FAO wyniósł średnio 118,8 punktu, co oznacza spadek o 23,6 punktu (16,6 procent) poniżej średniej z 2022 r., na co złożył się słaby popyt na import, zwłaszcza na dostawy spotowe, przy dużych zapasach w krajach importujących, odzwierciedlający spadki cen na całym świecie wszystkie produkty mleczne.

Mięso taniało w grudniu i lekko w skali roku

Indeks cen mięsa FAO w grudniu wynosił średnio 110,4 punktu, co oznacza spadek o 1,1 punktu (1,0 procent) w porównaniu z listopadem i kształtowanie się o 2,0 punkty (1,8 procent) poniżej odpowiedniej wartości rok temu.

W grudniu międzynarodowe ceny wieprzowiny spadły, czemu sprzyjał utrzymujący się słaby popyt importowy z Azji, pomimo poprawy sezonowej sprzedaży wewnętrznej w niektórych krajach eksportujących. Tymczasem ceny mięsa wołowego i drobiowego również spadły, odzwierciedlając mniejsze zainteresowanie zakupami w Azji, w połączeniu z dużymi dostawami na eksport w dużych regionach produkcyjnych.

Z kolei ceny mięsa owczego odbiły po dwóch miesiącach kolejnych spadków ze względu na większy popyt przed świętami i spadek dostaw do uboju w Oceanii, ponieważ niedawne deszcze zmniejszyły presję na wyładunek zwierząt do uboju. 

Uśredniony indeks cen mięsa spadł w 2023 roku o tylko 3,5%

W całym 2023 r. wskaźnik cen mięsa FAO wyniósł średnio 114,6 punktu, co oznacza spadek o 4,2 punktu (3,5 procent) w porównaniu z 2022 r. ze względu na zwiększone możliwości eksportu z wiodących regionów eksportujących przy zmniejszonym popycie importowym ze strony kluczowych krajów importujących mięso, odzwierciedlającym spadki średnich rocznych wartości wołowiny, drobiu i owiec, częściowo skompensowane wzrostem średnich cen mięsa wieprzowego.

Cukier mocno taniał w grudniu, ale i tak skokowo podrożał w skali roku

Indeks cen cukru FAO wyniósł w grudniu średnio 134,6 punktu, co oznacza spadek o 26,8 punktu (16,6 procent) w porównaniu z listopadem, co oznacza najniższy poziom od dziewięciu miesięcy, ale pozostał o 17,5 punktu (14,9 procent) powyżej poziomu z tego samego miesiąca ubiegłego roku.

Do grudniowego spadku międzynarodowych notowań cen cukru przyczyniło się głównie wysokie tempo produkcji w Brazylii, któremu sprzyjały sprzyjające warunki pogodowe. Silny eksport z Brazylii, w połączeniu z niższymi zyskami ze sprzedaży etanolu, przyczynił się do ogólnego spadku światowych cen cukru. Ponadto decyzja rządu Indii o ograniczeniu wykorzystania trzciny cukrowej do produkcji etanolu w bieżącym sezonie wywarła dalszą presję na spadek cen.

W 2023 roku cukier kosztował średnio aż o 27% więcej niż rok wcześniej

W całym 2023 r. wskaźnik cen cukru FAO wyniósł średnio 145 punktów, co oznacza wzrost o 30,6 punktu (26,7 procent) w porównaniu z 2022 r. i najwyższą wartość od 2011 r., głównie z powodu obaw związanych z zaostrzeniem światowego bilansu cukru.

Źródło: FAO

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x