środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Spadki w Chicago w obawie, że huragan Ida zakłóci amerykański eksport

spot_img

Światowe notowania zbóż i nasion oleistych pozostają w końcówce sierpnia na wysokich poziomach w oczekiwaniu na pełne dane o produkcji pszenicy na półkuli północnej i mające dopiero nadejść zbiory kukurydzy i soi. Pogoda w Stanach Zjednoczonych i jej wpływ na dwie największe uprawy jest cały czas monitorowana.

Po wzrostach w tygodniu kończącym się 27-go sierpnia ten tydzień zaczął się od dużego spadku notowań amerykańskich kontraktów. W konsekwencji kukurydza i soja straciły w w poniedziałek (30.08.2021) w Chicago całe ubiegłotygodniowe zyski, a pszenica zamknęła dzień najniżej od miesiąca. Główną przyczyną poniedziałkowych spadków był huragan Ida, który uderzył w południową część Stanów Zjednoczonych, w tym elewatory zbożowe zlokalizowane przy rzece Missisipi w pobliżu Zatoki Meksykańskiej.

Żywioł zakłócił dostawy zbóż i soi z wybrzeża Zatoki Missisipi, które odpowiadają za około 60% eksportu USA. Uszkodzeniu uległ np. elewator eksportowy firmy Cargil w Luizjanie. Inni potentaci w obrocie zbożem szacują jeszcze szkody w ich elewatorach

W Paryżu zmienność notowań była w poniedziałek niewielka, ale wyceny rzepaku utrzymują się w okolicy tegorocznych maksimów. UE będzie musiała zaimportować 6 mln nasion, a jej główny dostawca, czyli Kanada zaliczy w tym roku bardzo słabe zbiory.

Egipski GASC nabył w poniedziałek (30.08.2021) pszenicę pochodzącą z Rumunii i Ukrainy (oba te kraje odnotują w tym roku rekordowe zbiory pszenicy) w cenie o ok. 10 usd/t wyższej niż na poprzednim przetargu.

Zmiany okresowe notowań:

Tydzień poprzedzający:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 30.08.2021):

GIEŁDA W PARYŻU:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x