poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Skokowe osłabienie złotego podnosi ceny zbóż w portach

spot_img

Polski złoty stracił w dwa dni kilka procent w stosunku do dolara i euro po zaskakującej decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Przełożyło się to natychmiast na wyższe o 15-25 zł/t ceny zbóż w portach.

W magazynach portowych cały czas jest kupowana pszenica konsumpcyjna i kukurydza (Gdańsk/Gdynia). Zakres cen pszenicy jest bardzo szeroki w zależności od zawartości białka, od 1010 zł/t za 12,5% do 1165 zł/t przy zawartości białka 14%.

Problemem w tym roku jest nie tylko niska zawartość białka, ale również utrzymanie liczby opadania powyżej 250 sek. i gęstości hektolitrowej powyżej 76/77 kg/hl.

Mało jest na rynku pszenicy paszowej dobrej jakości: o zawartości białka min 10%, bez porostu, suchej, bez zawartości fuzariozy. W kraju poszukiwany jest tez owies paszowy i jęczmień.

Cena rzepaku utrzymuje się na niskim poziomie i codziennie na giełdzie spada.

W czwartek (07.09.2023) można było podpisać umowę na dostawę nasion do portu w terminie 15.IX-X.2023 w cenie 1900-1940 zł/t (bez dopłat za zaolejenie), ale sesja w Paryżu zakończyła się (kontrakt na XI) spadkiem -5,25 eur/t, stąd w piątek zapewne będzie już taniej.

Ceny transakcyjne zbóż z dnia 07.09.2023

Źródło: eWGT/PHU Start

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x