sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Zbiory australijskiej pszenicy i canoli obniżą się o ponad 1/3 z rekordu w poprzednim sezonie

spot_img

Bardzo ważna informacja zawarta jest w drugiej części tytułu, a mianowicie że zbiory spadną bardo mocno w Australii, ale z poziomów niewidzianych nigdy wcześniej, a zaliczonych w sezonie 2022/23.

Produkcja pszenicy w Australii będzie prawdopodobnie niższa niż zakładała oficjalna czerwcowa prognoza ze względu na suche warunki i opady poniżej średniej w niektórych regionach uprawnych.

Według ABARES (Australijskie Biuro Ekonomiki i Nauki Rolnictwa i Zasobów) szacunki produkcji pszenicy spadły o 3 procent w porównaniu z czerwcem do 25,4 miliona ton, co oznacza, że zbiory spadną o 36 procent w porównaniu z rekordowymi zbiorami rok wcześniej i „tylko 9% w stosunku do średniej z 5 poprzednich lat. Pszenica jest główną uprawą ozimą w Australii, której zasiewy rozpoczynają się w kwietniu, a zbiory rozpoczynają się w listopadzie.

Mniejsza dostępność pszenicy od dużego eksportera (Australii) może być problemem dla międzynarodowych nabywców, takich jak Chiny, które mogą potrzebować większego importu po tym, jak deszcze zaszkodziły ich uprawom. Ekstremalne warunki pogodowe, od upalnych temperatur po powodzie, spowodowały szkody w uprawach w wielu krajach świata, podczas gdy rosyjska wojna na Ukrainie w dalszym ciągu ogranicza dostawy z Morza Czarnego (Ukraina). Jednocześnie rosyjskie zbiory pszenicy zbliżają się do rekordu z ubiegłego roku, a podaż z tego kraju wywiera presję na ceny światowe

Suche i gorące warunki szkodzą australijskim uprawom na obszarach o niskiej wilgotności gleby, ale większe opady poprawiły perspektywy dla niektórych plantatorów w południowej Nowej  Walii, Wiktorii i południowych regionach upraw w Australii Zachodniej.

Według prognoz Biura Meteorologii w większości Australii w nadchodzących miesiącach opady będą poniżej średniej w związku z El Nino.

Jednocześnie, w stosunku do czerwca, podniesione zostały szacunki dotyczące zbiorów jęczmienia i canoli (rzepaku).

Prognozuje się obecnie, że produkcja jęczmienia wyniesie 10,5 mln ton, co oznacza wzrost z 9,9 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy, ale o 26 procent mniej w porównaniu z rokiem poprzednim i 20 procent poniżej średniej z 5 lat.

Zbiory rzepaku szacuje się na 5,2 mln ton, co oznacza wzrost z 4,9 mln ton prognozowanych w czerwcu, ale nadal o 38 procent mniej niż rok wcześniej. W stosunku do średniej 5-letniej produkcja canoli powinna jednak wzrosnąć o 10%.

W reakcji na najnowsze prognozy ABARES notowania pszenicy wzrosły w środę po obu stronach Atlantyku.

Produkcja zbóż i rzepaku w Australii (w mln ton)

Źródło: ABARES

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x