piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Polska jest aktualnie drugim po Rumunii eksporterem pszenicy w UE

spot_img

W odróżnieniu od całej UE, eksport pszenicy z Polski mocno wzrósł na początku sezonu 2023/24 (zaczął się w lipcu). Dane KE pokazują, że do 3-go września wyeksportowaliśmy poza UE 1,033 mln ton pszenicy, czyli o ponad 40% więcej niż w ciągu pierwszych 10 tygodni sezonu 2022/23.  

Polski eksport pszenicy miękkiej poza UE w ujęciu tygodniowym (t)

W poprzednim sezonie eksport pszenicy miękkiej z Polski (poza UE) wyniósł 3,61 mln ton i był 2,4 raza wyższy (+143%) niż w czasie słabego pod względem eksportu sezonu 2021/22.

Nasz udział w unijnym eksporcie pszenicy miękkiej sięga teraz 21% i daje nam 2 miejsce za Rumunią, a przed Francją i Bułgarią.

Unijni eksporterzy pszenicy miękkiej w sezonie 2023/24

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x