Brazylia jest największym producentem i eksporterem soi na świecie i dominuje w światowym eksporcie kukurydzy. Pochodzenie brazylijskie skutecznie konkuruje na międzynarodowym rynku o odbiorców z amerykańskimi dostawcami. Przekłada się to bezpośrednio na wyniki eksportu z USA, a w konsekwencji na wyceny kontraktów giełdowych w Chicago.
Brazylia doświadcza w tym sezonie doskonałych warunków pogodowych, co obok większego areału przekłada się na rekordową produkcję i eksport kukurydzy oraz soi.
Podniesiona prognoza produkcji soi
W czerwcowym raporcie analitycy Conab (brazylijska agencja statystyczna) podnieśli prognozę produkcji soi w Brazylii w obecnym sezonie 2022/23 o 0,9 mln ton (w stosunku do maja) do rekordowych 155,7 mln ton, biorąc pod uwagę większe zasiewy i spodziewane wysokie plony.
Podtrzymano prognozę krajowego zużycia nasion na poziomie 56,2 mln ton, natomiast prognozę eksportu podwyższono o 0,6 mln ton do 95,6 mln ton.
Dodatkowo, dzięki większej powierzchni zasiewów, podniesiono również prognozę łącznej produkcji kukurydzy w sezonie 2022/23 – o 0,2 mln ton od maja, do też rekordowych 125,7 mln ton. W szczególności przewiduje się, że zbiory kukurydzy z pierwszego zbioru wyniosą 27,1 mln ton, a kukurydzy safrinja – na poziomie 96,3 mln ton.
Prognozy zużycia krajowego i eksportu kukurydzy pozostały bez zmian – na poziomie odpowiednio 79,4 mln ton i 48 mln ton. Jednocześnie podwyższono prognozę zapasów ostatecznych – o 0,2 mln ton do 8,4 mln ton.
Jeśli chodzi o inne szacunki, produkcja pszenicy w Brazylii w sezonie 2023/24 prognozowana jest na poziomie 9,8 mln ton (+0,2 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy), co oznacza spadek z 10,6 mln ton w sezonie 2022/23. Brazylia jest importerem netto pszenicy.
Źródło: Conab