sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Pogoda i groźby Rosji windują notowania giełdowe zbóż i oleistych w tym tygodniu

spot_img

Wydaje się, że zaliczone na przełomie maja/czerwca, tegoroczne minima notowań giełdowych zbóż i rzepaku mamy już za sobą. Na rynku zaczęły przeważać, negatywne dla przyszłej produkcji, czynniki związane z pogodą. Sprawia to, że dalsza gra inwestorów spekulacyjnych na spadki cen nie ma wsparcia w pogarszających się prognozach. W konsekwencji inwestorzy finansowi zamykają swoje krótkie pozycje (odkupują kontrakty) wywołując przy tym wzrosty notowań po obu stronach Atlantyku.

W czwartek (15.06.2023) notowania giełdowe zbóż i nasion oleistych osiągnęły swoje wielotygodniowe maksima. Szczególnie mocno tego dnia drożały zboża i kompleks sojowy na giełdzie w Chicago.

Zamknięcie czwartkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych

Obok zagrożeń pogodowych utrzymujących się w USA, dodatkowy impet wzrostowy w Chicago wynikał z ponad 1% osłabienia dolara wobec euro.

Kurs euro mocno wzrósł po tym jak Europejski Bank Centralny (EBC) podniósł stopy procentowe, zaraz po tym jak amerykański FED pozostawił stopy na niezmienionym poziomie w USA. Kursy walut bezpośrednio wpływają na popyt eksportowy na towary wyceniane w dolarze, euro, czy w PLN.

Warto odnotować, że fala przecen dolara umocniła polskiego złotego. Kurs usd/pln spadł w okolice 4,06 – najniżej od lutego 2022, a euro wyceniane jest na ok. 4,46 – najniżej od grudnia 2020 roku. Niestety dla rolników, niższe kursy walut negatywnie przekładają się na cenniki w magazynach portowych.

Nadal obawy pogodowe i zagrożenie zerwania umowy zbożowej przez Rosję wspierają wzrosty na giełdowym rynku zbóż i oleistych.

Dla pasa upraw kukurydzy soi i kukurydzy w USA modele pogodowe zakładają mniejsze od średnich opady przez najbliższe 10 dni. Zapowiada się zatem na dalsze cięcie ocen obu upraw w cotygodniowych raportach Crop Progress. W USA produkcja pszenicy będzie niska trzeci rok z rzędu, ale ta wiedza jest znana od dawna.

W Europie potrzebne opady się pojawiły, ale w wielu miejscach ich skala może być niewystarczająca. Susza już wyrządziła szkody w uprawach, co widoczne zaczyna być w malejących prognozach zbiorów.

Rosja straszy, że wycofa się z umowy zbożowej!

W tym tygodniu prezydent Putin zasugerował, że Rosja może nie przedłużyć porozumienia z Ukrainą, ONZ i Turcją po 18-lipca, kiedy wygasa dotychczasowa umowa, ponieważ Zachód nie wywiązuje się z przyjętych na siebie zobowiązań.

Są też czynniki hamujące trend wzrostowy:

W górę rewidowane są i tak już rekordowe oficjalne szacunki zbiorów kukurydzy i soi w Brazylii w tym sezonie. Rosną też perspektywy produkcji rosyjskiej pszenicy, które zapewne nie dorównają rekordowi z 2022, ale Rosja i tak utrzyma dominację na tym rynku za sprawą rekordowych zapasów.

W Paryżu drogie euro negatywnie wpływa na popyt eksportowy, zwłaszcza w obliczu silnej konkurencji z rosyjską pszenicą.

Wykresy notowań na Euronext-Paryż na 15.06.2023 (lewa oś PLN / prawa oś EUR):

Notowania rzepaku w Paryżu

Notowania kukurydzy w Paryżu

Notowania pszenicy w Paryżu

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż, ewgt

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x