piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Rosną prognozy zbiorów kukurydzy i soi w Brazylii

spot_img

Brazylia jest największym producentem i eksporterem soi na świecie i dominuje w światowym eksporcie kukurydzy. Pochodzenie brazylijskie skutecznie konkuruje na międzynarodowym rynku o odbiorców z amerykańskimi dostawcami. Przekłada się to bezpośrednio na wyniki eksportu z USA, a w konsekwencji na wyceny kontraktów giełdowych w Chicago.

Brazylia doświadcza w tym sezonie doskonałych warunków pogodowych, co obok większego areału przekłada się na rekordową produkcję i eksport kukurydzy oraz soi.

Podniesiona prognoza produkcji soi

W czerwcowym raporcie analitycy Conab (brazylijska agencja statystyczna) podnieśli prognozę produkcji soi w Brazylii w obecnym sezonie 2022/23 o 0,9 mln ton (w stosunku do maja) do rekordowych 155,7 mln ton, biorąc pod uwagę większe zasiewy i spodziewane wysokie plony.

Podtrzymano prognozę krajowego zużycia nasion na poziomie 56,2 mln ton, natomiast prognozę eksportu podwyższono o 0,6 mln ton do 95,6 mln ton.

Dodatkowo, dzięki większej powierzchni zasiewów, podniesiono również prognozę łącznej produkcji kukurydzy w sezonie 2022/23 – o 0,2 mln ton od maja, do też rekordowych 125,7 mln ton. W szczególności przewiduje się, że zbiory kukurydzy z pierwszego zbioru wyniosą 27,1 mln ton, a kukurydzy safrinja – na poziomie 96,3 mln ton.

Prognozy zużycia krajowego i eksportu kukurydzy pozostały bez zmian – na poziomie odpowiednio 79,4 mln ton i 48 mln ton. Jednocześnie podwyższono prognozę zapasów ostatecznych – o 0,2 mln ton do 8,4 mln ton. 

Jeśli chodzi o inne szacunki, produkcja pszenicy w Brazylii w sezonie 2023/24 prognozowana jest na poziomie 9,8 mln ton (+0,2 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy), co oznacza spadek z 10,6 mln ton w sezonie 2022/23. Brazylia jest importerem netto pszenicy.

Źródło: Conab

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x