czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Rolnicy proszą o interwencję w sprawie cen nawozów

spot_img

Z uwagi na drastyczny wzrost cen nawozów,  Izby w imieniu rolników skierowały apel do MRIRW o pomoc poprzez zamrożenie cen w państwowych spółkach.  Niestety na nic się zdały tłumaczenia i przedstawienie konsekwencji podwyżek cen nawozów. 

UOKIK ma zbadać sytuację na rynku

Jak czytamy w odpowiedzi ministerstwa rolnictwa na wnioski KRIR w sprawie wzrostu cen nawozów azotowych, wcelu wsparcia rolników Ministerstwo przyśpieszyło wypłatę zaliczek na dopłaty bezpośrednie, co ma umożliwićdokonywanie zakupów środków produkcji, w tym nawozów. Resort poinformował, że prowadzi również rozmowy z krajowymi producentami nawozów (Anwil S. A., Grupa Azoty S. A.) oraz Ministerstwem Aktywów Państwowych w celu poprawy sytuacji rynkowej. W związku z powyższym Prezes UOKIK planuje zbadać rynek produkcji i dostaw nawozów mineralnych, a także weryfikacji czy podwyżki cen wykraczają poza podstawy makroekonomiczne i czy nie są wynikiem praktyk ograniczających konkurencję. My mamy nadzieję, że jednak na planowaniu działań się nie skończy.

Nie ograniczaliśmy produkcji żeby polskim rolnikom nawozów nie zabrakło

Sprawę skomentował też prezes największego koncernu chemicznego w Polsce, Grupy Azoty S.A. :

Szanowni państwo, firmy produkcyjne nie mają innego wyjścia, jak ujmować w cenach swoich produktów ceny surowców, a ceny surowców drastycznie rosną, surowce drożeją. Mieliśmy bardzo dynamiczny wzrost cen gazu w ostatnich dwóch tygodniach września. Gaz w jednym z notowań przebił 160 euro za MWh. Teraz utrzymuje się w okolicach 90–100 euro za 1 MWh. Dla porównania – w zeszłym roku ceny były w granicach kilkunastu euro za 1 MWh. Państwo mogą zobaczyć, jaka jest skala podwyżek i jak dynamicznie zmienia się sytuacja na rynku.”- mówił podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Jak widać dla niektórych liczy się tylko zysk, ale jakie ma on znaczenie w obliczu kryzysu żywnościowego do którego wkrótce może dojść przez obecną sytuację na rynku? 

Wątpliwościom podlega też to, że Grupa Azoty jako jedna z nielicznych nie ograniczyła produkcji pomimo sygnałów, że zmagają się bardzo trudną sytuacją. Jak tłumaczył prezes spółki, produkcja nie została ograniczona czy też wstrzymana z uwagi na odpowiedzialność za cykl produkcyjny u rolników oraz aby polskim rolnikom niezabrakło nawozów. W kraju jednak brakuje nawozów ale w cenach adekwatnych do kosztów produkcji.

Ceny nawozów najdroższe od prawie 10 lat

Zgodnie z analizą Instytutu Ekonomiki i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie w październiku br. indeks cen nawozów Banku Światowego zwiększył się o 23,4% w porównaniu z miesiącem poprzednim do prawie 160 punktów i był najwyższy od maja 2012 r. W ciągu 12 miesięcy nawozy mineralne w handlu międzynarodowym podrożały średnio o 108,5%, w tym cena mocznika zwiększyła się 2,5-krotnie. Dla porównania indeks cen surowców energetycznych Banku Światowego wzrósł w ciągu 12 miesięcy o prawie 140%, a indeks cen gazu ziemnego – 4-krotnie, w tym gazu TTF (który jest traktowany jako punkt odniesienia cen gazu dla odbiorców europejskich) zwiększył się ponad 6-krotnie.

Źródło: KRIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x