środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Po ile ziemniaki w hurcie?

spot_img

Czas na wykopki. W tym roku rozpoczynają się dosyć późno, a to z nadmiernej wilgoci. „Jest mokro, wszystko gnije” tak opisują sytuację rolnicy z Małopolski. Dodatkowo ten sezon sprzyjał porażeniom bulw co niestety obniża wartość rynkową surowca.

Zebraliśmy dane o cenach ziemniaków w hurcie jakie obecnie występują w niektórych regionach Polski. Na rynku widoczne są duże dysproporcje cenowe między targowiskami, a skupem, np. w skupie Sieradzu ceny za kg ziemniaków to 40 gr zaś na targowisku w Grudziądzu to 87 gr. Przeważnie jednak oferowane stawki znajdują się w granicach od 45-60 gr/kg. 

  • kujawsko-pomorskie 0,60 zł/kg
  • opolskie 0,65 zł/kg
  • wielkopolskie 0,45 zł/kg
  • łódzkie  0,40 zł/kg

Przy obecnych cenach nawozów, oferowane stawki nie pokrywają kosztów produkcji przez co rolnicy rezygnują  z uprawy. W sieciach handlowych i na targowiskach stawki są z goła inne bo zaczynają się od 80 groszy za kilogram a potrafią sięgnąć nawet 1,8 zł/kg.  Niestety taki stan rzeczy sprawia, że z roku na rok areał uprawy ziemniaka w Polsce zmniejsza się a nasz kraj, który niegdyś był ziemniaczaną potęgą staję się importerem bulw z Izraela tudzież innych zagranicznych państw…

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x