czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Pogarszają się szacunki produkcji pszenicy w Indiach

spot_img

Indie są drugim, po Chinach, konsumentem pszenicy na świecie i jednocześnie czołowym producentem tego zboża. Ten rok zapowiadał się na rekordową produkcją, która umożliwi nawet niewielki eksport, jednak szacunki zbiorów maleją za sprawą niekorzystnej pogody.

Rządowe szacunki opiewają na rekordowe 112,74 mln ton, ale pierwsze prognozy uczestników rynku (młynarze) mówią o plonach o co najmniej 10% niższych.

Zbiory pszenicy w Indiach w 2023 roku są co najmniej o 10% niższe niż szacunki rządu, poinformowała w środę Reuters wiodąca organizacja handlowa, w związku z gwałtownym wzrostem lokalnych cen w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Niższa produkcja pszenicy drugi rok z rzędu może skomplikować wysiłki New Delhi, aby utrzymać kontrolę nad cenami podstawowych produktów i ogólną inflacją żywności, co jest głównym problemem w obliczu prognoz pogody wynikających z El Nino.

„Dostępność pszenicy na rynku jest bardzo słaba. Sugeruje to, że produkcja wyniosła około 101 do 103 milionów ton” – powiedział Pramod Kumar S, prezes Federacji Młynów Mącznych.

Szacunki branżowe dotyczące tegorocznej produkcji pszenicy nie były wcześniej publikowane.

Według rządu produkcja pszenicy wzrosła do rekordowych 112,74 mln ton w 2023 r., w porównaniu z 107,7 mln ton rok wcześniej. Indie zużywają rocznie około 108 milionów ton pszenicy.

Rolnicy zaczynają zbierać pszenicę od marca, sprzedając większość swoich plonów agencjom państwowym i prywatnym handlowcom do czerwca.

Dostawy od rolników już spadły, co sugeruje, że szacunki ministerstwa rolnictwa dotyczące produkcji są bardziej optymistyczne niż rzeczywistość, powiedział Kumar.

Ceny pszenicy w New Delhi wzrosły o 10% w ciągu ostatnich dwóch miesięcy do 24 900 rupii (303 USD) za tonę metryczną, co skłoniło rząd do nałożenia limitu na ilość zapasów pszenicy, które handlowcy mogą posiadać po raz pierwszy od 15 lat.

Handlowiec z Nowego Delhi powiedział również, że ministerstwo rolnictwa przeszacowało tegoroczną produkcję pszenicy, podczas gdy handlowiec z Bombaju powiedział, że rząd nie wziął pod uwagę fal upałów w lutym i marcu oraz przedwczesnych ulewnych opadów w kwietniu.

„Rząd został zmuszony do zakazu eksportu w zeszłym roku z powodu błędnych szacunków. W tym roku może zostać zmuszony do zezwolenia na bezcłowy import w kwartale grudniowym” – powiedział handlowiec z Bombaju.

Indie, drugi co do wielkości konsument pszenicy na świecie, zakazały eksportu w maju 2022 r. po nagłym wzroście temperatury, który ograniczył produkcję w czasie, gdy dostawy rosły, aby zaspokoić globalny niedobór wywołany inwazją Rosji na Ukrainę.

Rząd kupił od rolników 26,2 miliona ton pszenicy tegorocznej, podczas gdy początkowe prognozy wynosiły 34,15 miliona ton, co wskazuje na niższą produkcję.

Źródło: Reuters, USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x