niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Perspektywy światowych zbiorów pszenicy i kukurydzy w 2024 roku

spot_img

Na początku maja eksperci FAO obniżyli swoją prognozę dotyczącą światowej produkcji pszenicy w 2024 roku do 791 mln ton. Jednak pomimo korekty w dół oczekuje się, że będzie ona o prawie 0,5 proc. wyższa od poziomu z 2023 r.

Gorsze prognozy zbiorów pszenicy w UE, Rosji, Australii i na Ukrainie

najnowsza korekta została dokonana z uwzględnieniem oficjalnych danych z Unii Europejskiej, wskazujących na większy niż wcześniej oczekiwano spadek areału pszenicy. W konsekwencji całkowitą produkcję pszenicy w UE szacuje się na 128,4 mln ton, co oznacza spadek o około 4 proc. rok do roku.

Ponadto wstępna prognoza dotycząca produkcji pszenicy w Australii została skorygowana w dół, przez co według najnowszych danych produkcja w 2024 r. wzrośnie mniej znacząco po tym, jak susza wpłynęła na zbiory w 2023 r.

Niedawne niedobory opadów w Federacji Rosyjskiej doprowadziły do niedoboru wilgoci w glebie w kluczowych obszarach produkcyjnych na południu kraju, w wyniku czego prognozy produkcji zostały nieznacznie obniżone do 93 mln ton, czyli nadal powyżej średniej z pięciu lat.

Na Ukrainie, w kontekście ogólnie sprzyjających warunków pogodowych, prognozuje się produkcję pszenicy na 20,2 mln ton, czyli znacznie poniżej średniej, na co wpływa zarówno niszczycielski wpływ trwających już trzeci rok walk na moce produkcyjne, jak i spadające marże produkcyjne pszenicy.

W Stanach Zjednoczonych, pomimo niewielkiego pogorszenia perspektyw zbiorów pszenicy ozimej w niektórych obszarach południowych Równin, perspektywy pozostają ogólnie korzystne, a produkcja krajowa ma wynieść około 52 miliony ton.

Odbicie produkcji pszenicy powinno nastąpić w Kanadzie, Indiach i Pakistanie

W Kanadzie, zakładając, że plony powrócą do średniego poziomu z niskich zbiorów w 2023 r., produkcja w 2024 r. może osiągnąć 34,6 mln ton.

Warunki pogodowe w Azji sprzyjają zbiorom pszenicy na azjatyckim Bliskim Wschodzie, a w Indiach i Pakistanie produkcja pszenicy może osiągnąć rekordowy poziom.

W Afryce Północnej perspektywy upraw pozostają niesprzyjające

Po długim okresie suszy, który trwał od końca 2023 r., jedynie miejscami wystąpiły lekkie opady deszczu, co nie poprawiło kondycji upraw.

Gorsze prognozy produkcji kukurydzy na półkuli południowej

Jeśli chodzi o produkcję kukurydzy w 2024 r. na półkuli południowej, gdzie wkrótce rozpocznie się główny sezon żniw, ostatnie niekorzystne warunki pogodowe negatywnie wpłynęły na perspektywy upraw w wiodących krajach produkujących.

W Brazylii niesprzyjające warunki pogodowe, zwłaszcza na głównych obszarach produkcyjnych w południowej i środkowo-zachodniej części kraju, ograniczyły perspektywy upraw. Po dokonaniu korekt oczekiwana produkcja kukurydzy w kraju została obniżona do 111 milionów ton, nadal nieco powyżej średniej z ostatnich pięciu lat.

Oczekuje się, że w Republice Południowej Afryki, w której od lutego panowały gorące i suche warunki, zbiory również spadną, a prognozowana produkcja kukurydzy w tym kraju zmniejszy się o 10 procent poniżej średniej z pięciu lat.

W 2024 r. w większości krajów Afryki Południowej spodziewane są znaczne obniżki plonów kukurydzy, m.in. z powodu znacznych niedoborów opadów.

Źródło: FAO

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x